2026-tól lesz kötelező az uniós bértranszparencia-rendelet alkalmazása, ami gyökeresen átalakíthatja a vállalatok belső működését. És ez nemcsak a fizetések nyilvánosságáról szól – hívja fel a figyelmet a HR-szakértő az Economixen.
Így például a cégek egy része kénytelen lesz kalkulálni azzal, hogy a rendelet miatt lesznek, akik elhagyják a szervezetet – különösen, ha kiderülnek a bérkülönbségek. Ez pedig nemcsak egy-egy vállalatnál, hanem az egész munkaerőpiacon mozgásokat fog generálni. Aki nem tud bért rendezni, ott létszámtervezési szinten kell előre számolni az ebből fakadó fluktuációval – hívta fel a figyelmet a szakértő.
Arra is kitért, hogy ha egy cégnél rendelkezésre fog állni egy világos és transzparens kritériumrendszer, azzal sok feszültséget meg lehet előzni. Így amikor egy munkavállaló – teljesen jogosan – kérdéseket tesz fel, vagy nem érti, miért annyi a bére, amennyi, akkor már nem szubjektív magyarázatokat kap, hanem egy átlátható és rendszerszintű válaszra támaszkodhat a cég.
Azt is megemlítette, hogy nem csak azért fognak emberek elmenni, mert felháborodnak a bérkülönbségeken. Az is előfordul majd, hogy a cég dönt úgy, valaki túl sokat keres ahhoz képest, amit ténylegesen hozzátesz a működéshez. Közben viszont más kollégák bérét rendezni kellene, azokét, akiket valóban szeretnének megtartani.
Véleménye szerint ez a folyamat elkerülhetetlenül hoz majd egyfajta tisztulást is: elmondása szerint biztos, hogy lesznek olyan munkavállalók – nem is kevesen –, akik egy ilyen felülvizsgálat során kiesnek a rendszerből.
Ha kíváncsi további részletekre, például arra, mikor hajlandóak a dolgozók alacsonyabb bér mellett is hűségesek maradni a céghez, kattintson.
The post Kirúgásokat és dolgozói felmondásokat is hozhat ez az új bérszabály first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu