A Green Policy Center szervezésében, A természettel nem lehet tárgyalni – Tények, tévhitek, és a legfrissebb helyzetkép a klímaváltozással kapcsolatban címmel tartottak panelbeszélgetést 2025. április 28-án három szakember részvételével:
- Gelencsér András, vegyészmérnök, a Pannon Egyetem volt rektora, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja;
- Ürge-Vorsatz Diána, fizikus, a Central European University professzora, az Éghajlatváltozási Kormányközi Testület (IPCC) alelnöke;
- Zlinszky János, biológus, ökológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tudományos főtanácsadója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára.
Az esemény, amelyre a 24.hu is ellátogatott, egy háromrészes rendezvénysorozat első része volt, amelynek alapját A klímatudomány 10 üzenete egy élhető jövőért című, tavaly ősszel kiadott nyilatkozat adja. A dokumentum olyan, a klímaválsággal kapcsolatos pontokat fogalmaz meg, amelyben az egyébként gyakran nézetkülönbségen lévő hazai szakemberek egyetértenek:
- Szembe kell nézni a problémákkal!
- Az éghajlatváltozás negatív hatásai már most érzékelhetők és súlyosbodni fognak.
- Alkalmazkodás vagy kibocsátás-csökkentés helyett alkalmazkodás ÉS kibocsátás-csökkentés most azonnal!
- A legtöbbet a legtehetősebbek tehetik.
- A különböző cselekvéseknek egymást erősíteniük kell!
- Természeti stabilitás nélkül nincs jövőnk.
- Értékeljük a környezeti erőforrásainkat!
- Jóllétet a jólét helyett!
- A kibocsátáscsökkentés lehetetlen szolidaritás nélkül.
- A közös cselekvés hajtóerővé változtathatja a klímaszorongást.
A kiáltvány több alkotójával, így Barthoy Judit meteorológussal, Gelencsér Andrással, Haszpra László légkörfizikussal, Szathmáry Eörs evolúcióbiológussal és Ürge-Vorsatz Diánával korábban egyenként beszélgetett már a 24.hu stábja, ezúttal három szakértőt egyszerre, több ponton vitázva hallgathattunk meg.
Mi kellene a ráébredéshez?
„Becslések szerint 2050-re az emberiség egyharmadának jelenleg otthont adó területek »élhetetlenné” válhatnak az éghajlatváltozás hatásai miatt, de a Föld valamennyi régióját érintik a negatív változások” – olvasható A klímatudomány 10 üzenete című nyilatkozat második pontjában. Éppen ez az az esztendő, amikorra Európa el akarja érni a nettó zéró kibocsátást, ehhez kapcsolódóan a panelbeszélgetés nyitásaként Dudás Gergely moderátor azzal a kérdéssel fordult a résztvevőkhöz: a 2050-es jövő sötét vagy derűs?
The post Klímaváltozás: függők vagyunk a fogyasztástól, és le kéne jönni a szerről first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu