Gerinctelen fajok valóságos kincsesbányájára bukkantak egy ausztráliai barlangban – írja az IFLScience. A tudomány számára korábban ismeretlen állatok között pókok, csótányok, százlábúak és még egy darázs is megtalálható.
A barlangi életmódhoz alkalmazkodott egyedek mind vakok voltak,
és egy titokzatos esemény következtében mind elpusztultak.
A Nullarbor-síkság ma száraz karsztvidékén számos feltáratlan barlang rejtőzik. A most vizsgált rendszerből a példányok mumifikálódott, tökéletes állapotban kerültek elő, a maradványok a száraz, sós környezetnek köszönhetően konzerválódtak.
Dr. Jess Marsh, az Adelaide-i Egyetem munkatársa barlangászoktól hallott róla, hogy az üreg elhullott egyedeket rejt. A helyszíni vizsgálat során kiderült, hogy több példány a falon, feltételezhetően mozgás közben pusztult el.
Az egyik legizgalmasabb felfedezés az első ismert, a barlangi léthez alkalmazkodott darázsfaj a világon.
Az állat szárnyai erősen csökevényesek, szemei pedig működésképtelenek, a faj nagyjából 1,5 kilométerre a bejárattól került elő. Az állat az útonálló darazsak családjába tartozik, ez pókok parazitálására specializálódott. A barlangban szintén vak pókok is megtalálhatók.
A rendszer további üregeinek felmérése során élő pókok egy állományát is felfedezték. Ezen kifejezetten fakó ízeltlábúak hatalmas hálót alakítanak ki, lehetséges, hogy a faj csak ebben a barlangban van jelen.
A maradványok kora egyelőre nem ismert, a csapat szénizotópos kormeghatározással próbálkozik. A kutatóknak több elméletük is van arra vonatkozóan, hogy mi okozta a tömeges pusztulást.
A látszólag mozgás közbeni elhullás valamilyen gázeseményre utalhat. A kormeghatározás ugyanakkor azt is mutathatja, hogy az állatok hosszú idő alatt halmozódtak fel.
The post Korábban ismeretlen, vak állatfajokat rejt ez a barlang first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu