Köthetünk-e olyan biztosítást, ami megvéd a klímaváltozástól?

Thumbnail for 6330748

Egy fém postaláda – mindössze ennyi maradt Sylvia Sweeney és férje, Bob Honeychurch altadenai otthonából, akiket január 8-án evakuáltak a hatóságok a Los Angeles-i tűzvész miatt. A nyugdíjas lelkésznő és férje a rá következő napon szembesült vele: a ház, amely 2009 óta az otthonuk volt, nincs többé.

Álomotthon volt nekünk ez a ház, egyben a családi vagyon nagy részét is ez tette ki. Itt terveztük leélni a hátralévő éveinket, hogy aztán majd a lányunkra hagyjuk a házat, ha egyszer már nem leszünk

mondta a Wall Street Journalnak a 69 éves, nyugdíjas lelkésznő.

A 2009-ben 780 ezer dollárért vásárolt házuk becslések szerint az idén év elején több mint 1,6 millió dollárt ért. A házaspár most nem tudja, a biztosítás mekkora részét fogja fedezni a kárnak, és egyáltalán újjá tudják-e építeni az otthonunkat. Az ideiglenes lakásbérlési és egyéb, váratlan költségek miatt elképzelhető, hogy a nyugdíjas létet hátrahagyva újra munkába kell állniuk. „Alaposan át kell gondolnunk, van-e bennünk annyi erő, hogy mindent újrakezdjünk” – nyilatkozták.

A házaspár egyike annak a 200 ezer lakosnak, akiket az év elején a Los Angeles-i erdőtüzek miatt telepítettek ki a hatóságok. A tűzvészben becslések szerint 16 ezer ingatlan vált a tűz martalékává: otthonok, irodák, gazdasági épületek. A mostani katasztrófa és a klímaváltozás összefüggéseivel, az okokkal és a következményekkel ebben a cikkben már foglalkoztunk. Az alábbiakban a kaliforniai események apropóján azt vizsgáljuk meg, világszerte miként hatnak a klímaváltozás következtében egyre gyakoribbá és intenzívebbé váló természeti katasztrófák a biztosítási piacra és a helyi közösségekre, illetve milyen alkalmazkodási lehetőségek jelenthetik a megoldást.

Drasztikus átrendeződés jöhet a kaliforniai lakásbiztosítások piacán

Kaliforniában található az USA legnagyobb ingatlanpiaca, ahol valami alapvetően elromlott az elmúlt években az ingatlanbiztosítások területén – egyre gyakoribbá váló erdőtüzek, felmondott szerződések, az államból kivonuló biztosítók, megváltozó állami szabályozások jelezték a gondokat.

A biztosítási piac megreccsenése az államban nem új jelenség. Az 1994-es Northridge földrengés következtében – melynek költségei mai értéken számolva elérték a 31 milliárd dollárt – a piaci alapon működő biztosítótársaságok 95 százaléka szüntette be a tevékenységét Kaliforniában, valamint az ingatlanbiztosítás fedezetéből kivették a földrengéssel kapcsolatos károkat. Ezt a lépést érthetővé tette, hogy a kifizetett kárösszeg messze meghaladta a megelőző 80 év – földrengéskárra vonatkozó – biztosítási díjaiból származó bevételeket.

Az elmúlt években a kaliforniai erdőtüzek száma és kiterjedése is jelentősen nőtt, amely egy racionálisan működő rendszerben az ingatlanbiztosítások árának arányos növekedésével járt volna együtt. Ám az évtizedek óta fennálló – az ingatlanpiacnak és a vásárlóknak is kedvező – állami szabályozás mesterségesen alacsonyan tartotta a biztosítások díját. Erre elsősorban azért volt szükség, hogy az ingatlanpiac bővülését és elérhetőségét biztosítsák, hiszen a jelzáloghitellel történő ingatlanvásárláshoz a vevőnek kötelező lakásbiztosítást is kötnie. A szabályozás ellenére a rendszer már a mostani tűzvész előtt is sok nehézséggel szembesült. Évek óta probléma az államban, hogy nincs elég elérhető ingatlan, a meglévők ára pedig folyamatosan emelkedik. A medián lakásárak 2004 óta 70 százalékkal nőttek szerte az államban, de a mostani tűzvészben érintett területeknél ez az emelkedés jellemzően még magasabb volt: az árak nem ritkán megduplázódtak az említett időszakban. Hiába romlik évről évre az erdőtűzhelyzet, Kalifornia lakossága majd 3,9 millióval nőtt az elmúlt 20 évben, ami több mint 10 százalékos növekedést jelent. A betelepülők ráadásul jellemzően a magasabb erdőtűz-kockázatú területekre költöznek.

A díjak emelésére bevezetett ársapka és a növekvő kockázatok együttese több biztosítót is arra ösztönzött a közelmúltban, hogy visszafogja vagy beszüntesse a tevékenységét.

2023 óta az Egyesült Államok két legnagyobb ingatlanbiztosítója, a State Farm és az Allstate már nem kínál erdőtűz okozta kárra lakásbiztosítást, elsősorban az infláció és a korábbi évek erdőtüzei által okozott veszteségekre hivatkozva. Sőt, a State Farm egyenesen 30 ezer kaliforniai ingatlanbiztosítást mondott fel tavaly, ebből több mint 1500 lakás a tűzvészben leginkább érintett Pacific Palisades városrészben helyezkedett el.

The post Köthetünk-e olyan biztosítást, ami megvéd a klímaváltozástól? first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest