Kiválik a jelenleg a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány tulajdonában lévő zalaegerszegi Autóipari Próbapálya Zala Kft., és a jövőben új, önálló közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány jön létre a ZalaZONE járműipari innovációs ökoszisztéma működtetésére ZalaZone Alapítvány névvel – tájékoztatta a zalaegerszegi önkormányzat hétfőn az MTI-t.
Felidézik, hogy a zalaegerszegi járműipari tesztpályát megvalósító Autóipari Próbapálya Zala Kft. (APZ) a Széchenyi István Egyetemért Alapítvány 100 százalékos tulajdonában van, és az alapítvány járműipari innovációs közfeladatainak megvalósítását végzi.
A hétfői bejelentéssel kapcsolatban a zaol.hu arról számolt be, hogy
az üzleti, tudományos és kutatási célokat egyszerre szolgáló tesztpálya egyedülálló elemei – többféle, még fel nem mért tulajdonosi részarányok értékén túl – jelenleg több mint 70 milliárd forintos értéket képviselnek,
a szolgáltatásait 53 járműipari megrendelő veszi igénybe, a bővítése az igényeknek megfelelően folyamatos. A heteken belül létrejövő alapítvány kuratóriumában és a felügyelőbizottságban a székhelyül szolgáló Zalaegerszeg képviselői is jelen lesznek.
A közlés szerint a ZalaZONE tesztpálya fejlődése olyan mértéket öltött, ami kiemelt központtá tette a járműipari innovációk terén, valamint a mesterséges intelligencia területén is országos jelentőségűvé válik a tervezett további fejlesztéseket követően. Mindez szükségessé teszi, hogy a ZalaZONE tesztpálya további működtetése egy önálló közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány keretében folytatódjon.
A tesztpálya-beruházás harmadik ütemének idei megvalósulásával az oktatási jellegű kutatási célok mellett a piaci jellegű működés jelentősége is megnő, amelynek országos, illetve nemzetközi szintű kihasználhatóságát az biztosítja a leginkább, ha a tesztpálya a jövőben önállóan, országos hatáskörben működik, és tulajdonjogilag nem egy térségi, egyetemi ökoszisztémához kapcsolódik. A tesztpálya továbbfejlesztéshez elengedhetetlen, hogy egyetemekkel, kutatóintézetekkel, állami fejlesztőkkel és magáncégekkel a jelenleginél is szélesebb körű együttműködéseket építsen fel az energetikai, autóipari, agrár- és védelmi témájú kutatásokon keresztül.
A Széchenyi István Egyetemért Alapítvány kuratóriuma mint alapítói joggyakorló ezért döntött az alapítvány szétválasztásáról, amelynek eredményeként a Széchenyi István Egyetemért Alapítványból az APZ Kft. 100 százalékos üzletrésze és a kapcsolódó közfeladatok kiválnak, és egy új, önálló közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítvány jön létre a ZalaZONE, amelyben az állam csatlakozó alapítóként vesz részt.
Az állam szempontjából fontos nemzeti érdek, hogy a globálisan átrendeződő járműipari környezetben Magyarország kiemelkedő szerepet vállaljon a járműipari innovációkban, valamint, hogy az e területet érintő, mesterséges intelligencián alapuló fejlesztésekben is meghatározó tényező legyen. Ezen célok érdekében egy nemzetközi viszonylatban is kiemelkedő színvonalú, speciális tesztkörnyezetre van szüksége a magyar járműiparnak és a járműiparhoz kapcsolódó MI-iparnak.
Mindezekre tekintettel a kormány nevében Hankó Balázs, a tudománypolitika koordinációjáért felelős miniszter várhatóan kedden törvénymódosítást nyújt be az Országgyűlésnek – közölték.
The post Külön vagyonkezelő alapítványba szervezik a zalaegerszegi járműipari tesztpályát first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu