Többek közt menesztéséről, új posztjáról, múzeumköltöztetésről, és a Munkácsy-díj bizottság lemondásáról beszélt az Indexnek L. Simon László, a Magyar Nemzeti Múzeum volt főigazgatója. L. Simont 2023 novemberében menesztette posztjáról Csák János kulturális és innovációs miniszter, idén júniusban azonban Hankó Balázs tette meg a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár megújításáért és Gödöllőre költöztetéséért felelős miniszteri biztossá.
A Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatói pozíciója egyáltalán nem volt politikai megbízatás, sőt, tulajdonképpen azt a lehetőséget jelentette számomra, hogy a politikából hátrébb lépjek. Ez az én szándékaimat és a kormány vezetőinek a szándékát is tükrözte: nekem elég volt három ciklus az Országgyűlésben, más területeken hasznosabb lehetek a közösségnek
– jellemezte korábbi pozíciójának körülményeit L. Simon.
Mostani kinevezését annak ellenére, hogy miniszteri biztosi minőségben végzi majd a munkáját, szigorúan szakmai feladatnak nevezte. Úgy gondolja, a kapcsolatrendszere mellett a politikai szerep csupán egy szükséges eszköz az olyan feladatok hatékony elvégzéséhez, mint például egy múzeumfejlesztés lebonyolítása. Hozzátette, emellett nem akar úgy csinálni, mintha az elmúlt két évtizedben nem képezte volna a mindennapjai szerves részét a politika.
A Nemzeti Múzeum főigazgatói posztjáról való leváltását úgy jellemezte, hogy
…olyan kisiklás volt, amit azok sem tudtak értelmezni, akik a mai napig a kormányzati politikát művelik.
Kiemelte, a mostani megbízatás egyáltalán nem ellensúlyozza az akkor irányába tanúsított méltánytalanságot. Szép, de nehéz feladatnak nevezte az új posztját egy olyan időszakban, amikor mindenki forrást szeretne kapni a saját ügyéhez a szűkülő költségvetési lehetőségek ellenére.
Meglátjuk, hogy meg tudjuk-e, meg tudom-e csinálni. Kormánybiztosként a Várkert Bazárnál egy lebonyolított közbeszerzési folyamatba léptem be biztos költségvetési háttérrel, uniós forrással. Akkor az volt a feladatom, hogy határidőre végezzük el a műemléki felújítást.
Az új Mezőgazdasági Múzeum pontos helye már megvan, azonban a kinézete és a pontos tartalma még tervezés tárgyát képezi, ami viszont teljes mértékben a kellő források előkerítésén múlik – ez pedig L. Simon reszortja, aki szerint Hankó egyébként nagy szövetségese az ügyben. Értetlenül áll a találgatás előtt, miszerint a múzeum Gödöllőre költöztetése 35 milliárd forintba is kerülhet, mivel még a tanulmánytervek sem készültek el, amik alapul szolgálhatnának egy ilyen becsléshez. Azt azonban elmondta, annyiba egészen biztosan nem fog kerülni, mint a Vajdahunyad várának sok tízmilliárd forintot igénylő felújítása.
Nem véletlen, hogy az állam halogatja például az Iparművészeti Múzeum felújítását is, mert horribilis összegeket emésztene föl
– tette hozzá.
A kérdésre, miszerint jó ötlet-e a választáshoz ilyen közel és ilyen költségvetési helyzet mellett ekkora projektbe belevágni, azt válaszolta,
Miért ne? Egyrészt az ember nem választástól választásig él, nem? Ezen az alapon azt is kérdezhetné, hogy akkor most már új utat meg új hidat se kezdjünk el építeni.
– mondta L. Simon, aki szerint „egy magára valamit adó kormányzat politikai színtől meg az én személyemtől függetlenül az ilyen ügyeket fontosnak kell, hogy tartsa” – . Szerinte ma a Szépművészeti Múzeumot leszámítva minden magyar múzeum alulfinanszírozott, ő pedig megküzdött volna a Magyar Nemzeti Múzeum bővebb anyagi támogatásáért is, ha nem menesztették volna pozíciójából. Az interjúban szó esett a Néprajzi Múzeum új épületéről, illetve az Iparművészeti Múzeum szerinte elrontott költöztetéséről is, melynek kapcsán úgy fogalmazott, Demeter Szilárd, a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központ vezetője színrelépésével „maga alá gyűrte” az intézményt és integrálta a Természettudományi Múzeummal.
Elmondta, a Természettudományi költöztetése igényli a legnagyobb tervezést a gyűjtemények érzékenysége miatt, amiket nem lehet csak úgy ide-oda mozgatni. A tervek szerint a Közlekedési Múzeum is Debrecenbe kerül, valamint rövidesen a Hadtörténeti Múzeumnak is új helyet keresnek. Ugyan a Magyar Nemzeti Galériának is ki kell költöznie majd a palotából, ez még várat magára a palotafelújítások lassú tempója miatt, csakúgy, mint az Országos Széchenyi Könyvtár áthelyezése.
Ha csak arra gondolok, hogy a jövőben a NATO tagságunk miatt tovább fog nőni a honvédelmi kiadásunk – emiatt egyrészt fáj a szívem, másrészt pedig a körülöttünk levő káosz, a szomszédban zajló háború miatt elfogadom, hogy ezt meg kell lépni
– mondta a kormány pénzügyi mozgásterének szűkülésével kapcsolatban.
Szerinte egyébként a kormányban sokan örülnek annak, hogy ismét aktivizálta magát a saját területén, beleértve a miniszterelnököt is. Ahhoz azonban nincs ambíciója, hogy visszatérjen a Parlamentbe, annak ellenére, hogy vannak, akik „kombinálnak” azt illetően, vajon mi lesz a következő lépése a politikai színtéren.
Az általa jó összetételűnek tartott Munkácsy-díj Bizottság lemondásával kapcsolatban nem biztos abban, hogy nem lett volna jobb reakció Vészabó Noémi Munkácsy-díjának botrányára. Ő maga egyébként Vészabót is jól ismeri és elmondta, ha a közönség jogos kritikát is fogalmaz meg, vigyázni kellene, milyen stílusban teszi azt. A Vészabó mellett is kiálló Schmidt Máriát szakmailag és emberileg is nagyszerűnek tartja: „Schmidt Máriával kapcsolatban rendkívül elfogult vagyok; én szeretem őt, szerintem szuper nő”. Hankó és Schmidt a botrány kirobbanását követően együtt látogatták meg Vészabó műhelyét, amit L. Simon a politikai mellett emberi gesztusnak is értékelt.
The post L. Simon László: Schmidt Máriával kapcsolatban rendkívül elfogult vagyok, én szeretem őt, szerintem szuper nő first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu