A forgalmas Margit körúttól indulva a Rózsadombra felkúszó Margit utca sorsa tökéletesen példázza azt a folyamatot, ami felé Budapest az elmúlt időszakban haladt: sorra tűntek el a városképből az értékük, az utca felé mutatott arcuk, tervezőjük, vagy épp a falaik közt rejtőző történetek miatt megmaradást érdemlő társasházak, hogy a helyüket kortárs, több lakást, vagy nagyobb irodaterületet magukban foglaló beépítések foglalhassák el.
A 9. szám alatt álló, Margitutcakilenc néven néhány évig fontos kulturális gócpontnak számító népi lakóház 2017-es bontása (helyét 2021-re a BLOKK Építész Műhely társasháza foglalta el), valamint a Margitkert étterem közel kétszázötven évnyi fennállást követő eltűnése (az 1966–1967-ben újjáépített ház megérdemelte volna a helyi védelmet, ma ötlakásos smart boutique residence-t találunk itt) eltűnése után már csak a 13. számú ház őrzi a környék XIX. századi arcát. Épp ezért is okozott hirtelen felhördülést a II. kerületben élők csoportja nevű Facebook-csoportban szerdán megjelent poszt, amely szerint
az utolsó kis házat is bontják,ami még őrzött valamit az egykori hangulatból. A hatalmas fát talán nem bántják, bízom benne, hogy megmenekül.
A csatolt képeken látható helyzet tényleg ijesztőnek tűnt, hiszen a copf népi irányzatát képviselő, XVIII. század végi utcafronti szárny mögötti egyemeletes ház egyrészt kerületi védettséget élvez, másrészt pedig kiradírozásával a múlt fontos szelete tűnne el.
A két utcára néző ablak egyike felett még látható ornamentikájával, fa kapujával, falazott kerítésével a jövőbe tekintő tanúépület – a negyed képét egykor meghatározó társai közül kizárólag csak ez maradt állva – száztíz évvel ezelőtt még díszesebb volt, hiszen az utcai ablakokat is díszítések keretezték, a felső boltíves mezőben pedig gipszstukkókat és szoborfülkét is találhattunk volna.

Ezek visszaállítása archív fotók, a lakók önereje, illetve kerületi, fővárosi vagy állami támogatás mellett máig sem lenne lehetetlen, az aggasztó munkák miatt azonban levélben fordultunk a kerület vezetéséhez, remélve, hogy valójában csak egy felújítás kezdetét látjuk.

A válasz szerencsére pozitív volt, hiszen megtudhattuk, hogy a tulajdonosok a homlokzat, illetve a kerítéskapu felújításához kértek településképi engedélyt, rövidesen pedig
- helyreállítják az ablak körüli díszkereteket,
- az eredeti állapotnak megfelelő pácolt fakaput állítanak,
- visszaépítik a falazott kerítést,
- ismét lesz a háznak szoborfülkéje.
A felmerülő költségek felét az önkormányzat állja – tették hozzá.

A témában a hét albetétből álló társasházként működő Margit utca 13. közös képviselőjét, Dávid Évát is elértük, aki hozzátette: egyelőre csak a jobb oldali megsüllyedt falszakaszt, illetve a fakaput tudják helyreállítani, az anyagi forrásaik ugyanis jelenleg nem teszik lehetővé a teljes munkát.

Cél lenne persze a teljes renoválás, de ezt jelen helyzetben a társasház lakóközössége nem tudja saját finanszirozásból megoldani – tette hozzá Dávid, aki elmondta, hogy az utcai homlokzatot a graffitizők rendszeresen megtalálják maguknak, de reméli, hogy ez a helyzet változni fog.
The post Lassan megújul a Rózsadomb utolsó falusias épülete first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu