Azt javaslom az Országgyűlésnek, hogy az állami beruházásoknál legyen jogunk megismerni a teljes vállalkozói láncot, egészen addig, aki ténylegesen elvégzi a munkát – idézi a miniszter bejelentését a portfolio.hu.
Lázár János kiemelte, hogy a javaslatnak két fő célja van.
- Egyrészt a magyar kis- és nagyvállalkozók védelme a nagyobb cégekkel szemben, másrészt annak feltárása, hogy bizonyos külföldi nagyvállalatok milyen mértékben részesültek alvállalkozói szerződésekből az elmúlt években.
- A miniszter konkrét példaként említette a Strabag, a Swietelsky és a Colas cégeket, amelyek – állítása szerint – összesen 1200 milliárd forint értékű alvállalkozói szerződést kaptak Magyarországon az elmúlt időszakban.
A törvényjavaslat elfogadása esetén az állam jogosult lenne részletesen megvizsgálni a teljes alvállalkozói struktúrát minden olyan beruházás esetén, ahol állami megrendelés történik.
Nem esett szó a közbeszerzések magyar nyerteseiről
Elegem van a luxizásból, a repülőzésből, a jachtozásból
– jelentette ki a miniszter, a múlt hónap végén tartott Lázárinfón.
Szerinte a Fidesz az elmúlt tizenöt évben sok ember számára teremtett lehetőséget, aki dolgozni akart, igyekvő volt, szorgalmas és jó gondolkodású volt. „Voltak, akik ezzel éltek, és voltak, akik visszaéltek. Azokat a NER-eseket, akik kullancs módon ránk telepedtek, és visszaéltek a megteremtett lehetőséggel, valóban eljött az ideje, hogy lesöpörjük magunkról, annak érdekében, hogy a ránk szavazók bizalmát meg tudjuk tartani. Valóban eljött az ideje annak, hogy a kullancsokat lesöpörjük magunkról. Ebben önnek igaza van” – jelentette ki kérdésre válaszolva Lázár János.
Ugyanakkor a miniszter egy alkalommal sem említette, hogy pontosan kikre gondolt. Az sem került napirendre, hogy az Európai Bizottság nem a külföldi szereplők, hanem amiatt indított kötelezettségszegési eljárást, hogy 2022-ben a Szíjj László és Mészáros Lőrinc érdekeltségeihez köthető magántőkealapok 35 évre elnyerték a hazai autópályák üzemeltetésére és karbantartására vonatkozó koncessziót is. A bizottság szerint a sztráda-koncesszió „nem volt átlátható a becsült szerződéses érték tekintetében, nem hárítja át kellő mértékben a működési kockázatot, és indokolatlanul hosszú időre került megkötésre, ami sérti az uniós jogot.”
Mészáros Lőrinc cégei egyébként több mint 1090 milliárd forint értékben nyertek el közbeszerzéseket a 2021 és 2023 közötti időszakban.
The post Lázár János nem Mészárosékra, hanem újabb külföldi cégekre nyitna tüzet first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu