Lebonthatják az MSZMP egykori oktatási központját, százötvennél is több lakás kerülhet a helyére

Thumbnail for 6448734

Az MSZP 2024 őszén eladta a XI. Villányi út 11-13. alatti épületét, ami 1972-ben, a Budapesti Pártbizottság Oktatási Igazgatóságaként, valamint a köznyelvben sokszor csak Foxi-Maxiként emlegetett Marxizmus-Leninizmus Esti Egyetem otthonaként nyitotta meg a kapuit. Az 1995-2015 között az Általános Vállalkozási Főiskola (ÁVF) otthonaként is használt épületet új tulajdonosa, a Kazinczy utcában szállodaprojekten dolgozó, korábban a Tűzraktér otthonából néhány évvel ezelőtt magánkollégiumot faragó Forestay-csoport részben kollégiumként használta, falai közt pedig az elmúlt hónapokban több hétvégi dizájnvásárt is rendeztek.

A földszintjén Krizsán István (1933) nagyméretű mozaikját magába olvasztó, felsőbb szintjein helyenként még mindig az építéskori csempeburkolatot rejtő ház sorsa rövidesen megpecsételődhet – derül ki a Magyar Építész Kamara oldalán közzétett hírből, ami egy nyílt építészeti ötletpályázatról ad hírt.

Forestay Group Az épület, illetve jelenlegi környezete.

Az oldal szerint a Forestay Development egy olyan, földszintjén kereskedelmi egységeket is magában foglaló prémium társasházat szeretne látni a területen, ami

érzékenyen reagál a helyszínre, a gazdag városi kontextusra és a hely történelmére, ugyanakkor fenntartható és népszerű az épület használói és környéken lakók számára egyaránt.

Vincze Miklós / 24.hu

A kiírásból az is kiderül, hogy

  • a cég legalább százötven, 40-120 négyzetméter alapterületű lakást akar építeni a területre,
  • a mélygarázst minél kevesebb szinten akarják megvalósítani,
  • lehetőség szerint minden lakáshoz tartoznia kell erkélynek, vagy terasznak,
  • a lehető legtöbb lakásból kilátásnak kell nyílnia a Feneketlen-tóra, valamint a környező zöldterületekre.

A pályázatnak többek közt célja, hogy

inspirálja a Kiírót, valamint a tervezőket a hely szellemének és történetének megértésére, miközben új és innovatív megoldásokat keres az Ingatlan építészeti kialakítására.

Műszaki Tervezés, 1970/2. / Arcanum Újságok

Mindebből következik, hogy a LAKÓTERV két mérnöke, Balogh István és Molnár János tervei nyomán született épület a közeljövőben akár nyom nélkül is eltűnhet, így kérdés, hogy milyen jövő vár a jövőre ötvenéves, a házba utólag beépített, 4,4 x 11 méteres velencei üvegmozaik kompozícióra, valamint az is, hogy milyen módon változik majd meg a környék képe.

Ády / Köztérkép

A területen – aminek helyére Wälder Gyula az 1920-as évek derekán a ciszterci gimnázium egyik szárnyát álmodta meg – a bontás után egyébként nincs akadálya annak, hogy nagyobb utód jöjjön létre, hiszen a kerület a terepszint felett 50, az alatt 65 százalékos beépíthetőségi maximumot határozott meg, a maximális épületmagasság 20 méter lehet, a zöldfelület megengedett legkisebb mértéke pedig 25 százalékos.

Magyar Építőművészet, 1927/7. / Arcanum Újságok Ilyen lehetne ma a Villányi út kezdete – a gimnázium a templomtól balra eső része 1929-ben nyitotta meg a kapuit, a másik épület azonban örökre tervasztalon maradt.

Az ötletpályázatra a cég május 26-ig várja a pályaműveket, az eredményhirdetést pedig június 25-re tervezik.

A feltöltött dokumentumokból a tíztagú Bírálóbizottság (ebből kettő póttag) összetétele is nyilvánvalóvá válik: társelnökként az országos főépítészként is dolgozó építészeti államtitkárt, Lánszki Regőt nyerték meg, a tagok közt pedig a kerület főépítésze, Schreffel János mellett a Magyar Építész Kamara alelnökének, Szalay Tihamérnek, a BME Építészettörténeti és Műemléki Tanszékét vezető Krähling Jánosnak, valamint a Lougborough University Épületszerkezettan és Tervezés Tanszékén dolgozó dr. Gutai Mátyásnak is jutott hely.

The post Lebonthatják az MSZMP egykori oktatási központját, százötvennél is több lakás kerülhet a helyére first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest