A 700 madarat tartó tömőlúd telepen a megemelkedett elhullás miatt merült fel a madárinfluenza gyanúja a Hajdú-Bihar vármegyei Komádi településen. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma
a vírus H5N1 altípusát mutatta ki az elhullott állatokból.
A hivatal honlapján közölte, hogy az érintett állomány felszámolása és a járványügyi nyomozás folyamatban van. A gazdaság körül kijelölték a 3 km sugarú védőkörzetet, és megállapították a 10 km sugarú megfigyelési körzetet. A Nébih felhívja az állattartók figyelmét, hogy a madárinfluenza azokon a területeken is megjelenhet vagy újra megjelenhet, amelyek jelenleg nem érintettek a betegséggel. A járványügyi fegyelem sehol sem lazulhat, hiszen a madárinfluenza baromfitelepre történő bejutásának kockázatát csak a biológiai biztonsági intézkedéseket szigorú és következetes betartásával lehet minimálisra csökkenteni.
Korábban ebben a cikkünkben írtunk arról, hogy a H5N1 madárról emberre nagyon ritkán megy át, ez akkor fordul elő, ha az illető sokat tartózkodik magas fertőzőképességű beteg madarak között. Európában és a fejlett államokban ez gyakorlatilag csak akkor lehetséges, ha a baromfitelepek dolgozói nem tartják be a higiéniás előírásokat. A harmadik világ országaiban viszont meglehetősen általános jelenség, hogy a család megosztja saját házát, legszűkebb életterét a baromfival.
The post Lecsapott a H5N1 vírus Hajdú-Biharban first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu