5,2-es erősségű földrengés rázta meg helyi idő szerint április 14-én, 10 óra körül Dél-Kaliforniát, a San Diego megyei seriffhivatalba nem érkezett bejelentés károkról vagy sérültekről. Az esemény ugyanakkor érdekes viselkedést váltott ki az Escondidóban működő San Diego Zoo Safari Park afrikai elefántjaiból – írja a The New York Times.
Az intézmény kamerája azt rögzítette, ahogy az állatok előbb békésen sütkéreznek, majd a rázkódás hatására futásnak erednek, és rövidesen védekező kört alkotnak.
A kifejlett példányok fiatalabb társukat vették körül, az állatok kitárt fülükkel kifelé fordultak. A sajátos alakzatot a csoport sokáig fenntartotta.
Joyce Poole, a Cambridge-i Egyetem munkatársa szerint az állatok tipikus védekező választ mutattak. „Biztonságosabbnak érzik magukat, ha közel vannak egymáshoz” – mondta a szakember.
Amikor az elefántok összecsődülnek, az agyarukat jellemzően előre szegezik, fülüket széttárják, szemüket tágra nyitják, az ormányukat pedig kinyújtják, így figyelve a potenciális fenyegetésre. Poole szerint ez az alakzat 360 fokos rálátást biztosít a környezetre, a fiatalabb egyedek pedig ösztönösen a legvédettebb helyet keresik a körön belül.
Mindy Albright, a San Diego Zoo Safari Park emlőskurátora kiemelte, a videó a csoport dinamikájának néhány részletéről árulkodik:
- a Mkhaya nevű nőstény borjú belül kereste a biztonságot;
- a Zuli nevű fiatal hím beállt a védekező körbe;
- két idősebb nőstény, Ndlula, azaz Zuli anyja, valamint Khosi pedig a hímnek jelezték ormányukkal, hogy minden rendben van.
A kutatók úgy vélik, hogy az elefántok képesek a lábukon keresztül az egészen apró, távolról érkező rezgéseket is érzékelhetik. Ilyen rengéseket nemcsak földmozgások, hanem mennydörgések, fajtársaik vagy akár más állatok is létrehozhatnak.
Az elefántok rendkívül intelligensek, és összetett társas kötelékeket alakítanak ki, növelve túlélési esélyeiket, illetve tanulási lehetőségeiket. Poole szerint társadalmuk meglehetősen demokratikus, mindenkinek van beleszólása a történésekbe, ha viszont baj van, a csoport a matriarchára figyel.
A felvételen jól látható, hogy a legnagyobb egyed irányítja társait. Hasonló viselkedés az embereknél is megfigyelhető: amikor veszélyben érezzük magunkat, sokszor a tapasztaltabb személyekre támaszkodunk.
Az állatkert szerint az elefántok nagyjából egy órával később, egy utórengés során ismét felvették a védekező alakzatot, később azonban visszatértek napi rutinjukhoz.
The post Lenyűgöző videó mutatja meg, miként reagálnak az elefántok a földrengésre first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu