Lesújtó tanulmány mutatja meg az ember pusztító erejét

Thumbnail for 6424408

Egy új, mintegy 2100 korábbi publikáció elemzésén alapuló összefoglaló tanulmány teljesen egyértelművé teszi, hogy az emberiség jelentős és pusztító hatást gyakorol a biodiverzitásra a bolygó minden táján – írja az IFLScience. A kutatók évtizedek óta gyűjtik a bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy miként befolyásoljuk a biológiai sokféleséget, a vizsgálatok azonban gyakran vegyes és vitatott eredményeket hoznak.

Ami külön problémás, hogy egészen mostanáig nem készült átfogó kiértékelés a témában. Ennek hátterében az áll, hogy a legtöbb tanulmány egyedi, például térbeli szempontokra vonatkozó adatokat gyűjt, ami megnehezítette az általános megállapításokat.

A Svájci Szövetségi Vízügyi Tudományos és Technológiai Intézet (Eawag) és a Zürichi Egyetem most példa nélküli és hiánypótló összefoglalót készítettek a kérdéskörről. A felülvizsgált publikációk révén közel 50 ezer, az emberi tevékenység által érintett helyszínt tudtak összevetni hasonló számú, fajunk által nem befolyásolt területtel.

A szakértők olyan páratlan adathalmazt hoztak létre, amely az összes főbb élőlénycsoportot és élőhelyet tartalmazza. Az információk az ökoszisztémákat érő öt legjelentősebb emberi terhelésre vonatkoznak, ezek a szennyezés, az éghajlatváltozás, az erőforrások kiaknázása, az invazív fajok és az élőhely-átalakítások, például az erdőirtás.

„Ez az egyik legnagyobb, a biológiai sokféleségre gyakorolt emberi hatásokról szóló szintézis, amelyet a világon valaha is végeztek” – mondta Florian Altermatt, a Zürichi Egyetem munkatársa és a csapat egyik vezetője.

Az eredmények egészen lesújtóak, és nem nagyon hagynak kétségeket.

Az adatok egyértelműen igazolják, hogy mind az öt emberi tényező a bolygón mindenhol, minden élőlénycsoportban és minden ökoszisztémában súlyosan hat a biodiverzitásra. A hatások által befolyásolt területeken átlagosan csaknem 20 százalékkal alacsonyabb volt a fajok száma, mint az érintetlen helyszíneken.

A problémák nemcsak a fajok pusztulásában érhetők tetten, hanem a fajközösségek összetételének megváltozásában is. Ebből a szempontból elsősorban a mikrobák és gombák körében figyeltek meg kiugró változásokat.

A biodiverzitás harmadik kulcsfontosságú szempontja a homogenitás, ez azt írja le, hogy mennyire hasonlóak a fajközösségek a különböző helyszíneken. Ebben a tekintetben vegyes hatásokat azonosítottak, ám a fajközösségek változatosságának növekedése sem feltétlenül pozitív, hiszen jelezhet pusztító folyamatokat.

A tanulmánynak két fő tanulsága van:

  • egyrészt az eredmények azt mutatják, hogy a biológiai sokféleségben bekövetkező változásokat nem szabad csak a fajok számának változásán keresztül vizsgálni;
  • másrészt pedig az adatok globális érvényességük miatt egészen rémisztőek.

Az eredmények értékes viszonyítási alapként szolgálhatnak a biológiai sokféleséggel kapcsolatos jövőbeli vizsgálatok és természetvédelmi erőfeszítések számára.

The post Lesújtó tanulmány mutatja meg az ember pusztító erejét first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest