Létezik spermaallergia, és komoly következményekkel járhat

A terméketlenség hátterében megannyi tényező állhat a nem megfelelő életmódtól a különféle sérüléseken át a veleszületett rendellenességekig. Egy 2024-es tanulmányban a szakértők egy egészen meglepő lehetséges okot mutattak be: a spermaallergiát – eleveníti fel a Live Science.

Az eset főszereplője egy 29 litván nő, aki partnerével régóta próbálkozott sikertelenül a teherbe eséssel. Két mesterséges megtermékenyítési beavatkozáson is átesett, hiába, és a nőgyógyászati vizsgálatokkal sem sikerült feltárni a problémát.

A páciensnek asztmája volt, és érzékeny volt a belélegezhető allergénekre, így a penészre, a macskaszőrre és a porra. Éppen ezért egészségügyi intézményhez fordult, hogy kiderüljön, állapota kihathat-e termékenységére.

A vérteszt szokatlanul magas eozinofilszintet mutatott, ez a fehérvérsejt allergiás reakciókat vált ki. A bőrvizsgálat azt is feltárta, hogy az ismert érzékenységek mellett a poratkákra, a gyomnövények és fűfélék pollenjére, valamint a rovarok és kutyák allergénjeire is érzékeny.

Különösen szenzitívnek bizonyult a Can f 5 proteinre, ez a kutyák szőrében és vizeletében van jelen. Ez az allergia az emberi sperma hasonló típusú fehérjéire való érzékenységet jelezheti, utóbb pedig kiderült, hogy orrdugulás és tüsszentés jelentkezett a nőnél, miután védekezés nélkül közösült partnerével.

A későbbiekben a férfitől származó spermamintákkal is folytattak teszteket, ezek megerősítették a spermaplazma-allergiát.

Ez az a folyékony anyag, amely a spermiumokat hordozza.

A szakértők szerint az érzékenység állhatott a meddőség hátterében, ugyanis képes gyulladást okozni. Az nem tisztázott, hogy a sikertelen mesterséges megtermékenyítésekben lehetett-e szerepe.

A spermaplazma-allergiát a legtöbbször fizikai gátlóval, azaz óvszerrel kezelik, a páciens azonban továbbra is szeretett volna gyereket. A másik megközelítés a folyadék fokozott koncentrációban való bejuttatása, ezzel ugyanis tolerancia alakítható ki.

Litvániában ez a kezelés nem volt elérhető, ezért szex előtti antihisztamint javasoltak. A nő kipróbálta a technikát, de hatástalannak bizonyult, és három év után sem esett teherbe, sőt új allergiás reakciók, például égő érzés és szemhéjduzzanat is jelentkeztek nála.

Világszerte egyébként eddig mindössze nagyjából 80 hasonló allergiás esetet írtak le, a tényleges szám viszont ennél sokkal magasabb lehet. Arról kifejezetten keveset tudni, hogy az állapot miként hathat a termékenységre.

The post Létezik spermaallergia, és komoly következményekkel járhat first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest