Ligeti Miklós: A pénzügyminiszterek büntetőjogi felelősségét is vizsgálni kell a jegybankbotrányban

Thumbnail for 6483246

Az egész ügy nagyon büdös – mondott véleményt Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója a Magyar Nemzeti Bank és az alapítványai ügyéről a Dellában. Vendégünk szerint világos bizonyítékok állnak rendelkezésre a jegybanki vezetés büntetőjogi felelősségének megállapításához, amit szerinte ki lehet terjeszteni a jegybank felett a tulajdonosi jogokat gyakorló kormánytagokra (korábban a pénzügyminiszterre, manapság a nemzetgazdasági miniszterre) is.

A NER most valóban abban a helyzetben találta magát, hogy maga alatt vágja a fát

– utalt ezzel arra, hogy a felelősség olyanoknál is megjelenik, akik most az ügyek feltárásában érdekeltek.

A TI szerint a bűnpártolás vádja megállja a helyét, de azt nem tudja megjósolni, hogy az eljárás végén valóban megszületnek ezen a szinten az elmarasztaló ítéletek. A szervezet a 2016 után újra benyújtott feljelentésében a sikkasztás tényállása is szerepel, ez az alapítványok esetében az elkövetési értékre tekintettel 5–10 év börtönbüntetéssel fenyegeti az elkövetőket.

Ligeti Miklós nem gondolja, hogy politikai megrendelésre indultak volna a számvevőszéki vizsgálatok, a jelentéseket alaposnak, de megkésettnek tartja. Érdekes részletekre derül fény például a kecskeméti egyetem alapítványa kötvényvásárlásáról szóló jelentésből: az alapítvány vezetője (aki történetesen ugyanaz a személy, Csizmadia Norbert, aki a jegybanki alapítványt irányította) a kormány felelősségét firtatta az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) küldött levelében, mivel a Kulturális és Innovációs Minisztérium két negyedévre jutó apanázst nem utalt át az egyetemnek 2024-ben, indoklást sem fűzött hozzá a tárca, miközben más egyetemek rendben hozzáfértek az állami támogatáshoz. Ezzel pedig hozzájárultak az alapítványi fejlesztési tervek megvalósításának késlekedéséhez, mivel a működtetésre kellett átcsoportosítani a fejlesztésre kapott 127 milliárd forintos keretből – állítja a kuratóriumi elnök.

A műsorban beszéltünk még arról, hogy miért nem haladnak az Integritás Hatóság elnökével szembeni nyomozások, az ÁSZ miért nem teszi meg az elnök leváltásához szükséges jogi lépéseket, illetve valóban törvényi szigorítással akarja-e elérni a Szuverenitásvédelmi Hivatal, hogy bizalmas adatokat, információkat adjon át nekik a Transparency International Magyarország.

The post Ligeti Miklós: A pénzügyminiszterek büntetőjogi felelősségét is vizsgálni kell a jegybankbotrányban first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest