Ma temetik el Ferenc pápát, ez lesz a gyászszertartás menetrendje

Thumbnail for 6475970

Szombaton helyezik végső nyugalomra Ferenc pápát, a gyászszertartás délelőtt 10 órakor kezdődik a vatikáni Szent Péter-bazilika előtti téren.

A húsvéthétfőn 88 éves korában elhunyt egyházfő gyászszertartását az Ordo Exsequiarum Romani Pontificis, vagyis a római pápa temetési szertartásrendjében meghatározott módon végzik. A szertartást Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi kollégium dékánja vezeti.

A szertartásrendet Ferenc pápa egyszerűsítette, így a korábban szokásos három koporsó helyett egyetlen, cinkkel bélelt fakoporsóban temetik az egyházfőt.

A temetés menetrendje szerint

  • Ferenc pápa koporsóját péntek este zárták le, nem nyilvános szertartás keretében.
  • A búcsúvételi szertartást követően a koporsót autón viszik a Szent Péter-tértől körülbelül öt kilométerre lévő római Santa Maria Maggiore-bazilikáig.
  • A koporsót szállító autón kívül néhány további autó alkotja majd a menetet, bennük bíborosok, valamint az egyházfő közeli munkatársai és segítői foglalnak majd helyet.
  • A konvoj lépésben fog haladni, hogy mindenkinek legyen lehetősége elbúcsúzni Ferenc pápától.
  • A Santa Maria Maggiore-bazilika előtti lépcsősoron negyven „barátja” várja az elhunyt pápát, olyan hajléktalanok, szegények, engedéllyel néhány órára elengedett elítéltek, akikkel Ferenc pápa az utóbbi tizenkét évben közeli kapcsolatba került.

Ferenc pápát végakaratának megfelelően a Santa Maria Maggiore-székesegyház bal oldali mellékhajójában helyezik örök nyugalomra. Az egyházfő végrendeletében rögzítette kívánságát, hogy utolsó földi útja azon az ősi Mária-kegyhelyen érjen véget, ahová minden apostoli útja kezdetén és végén elment imádkozni.

Kérésének megfelelően sírhelyét a bazilika páli kápolnája (Salus Populi Romani-kápolna) és a Sforza-kápolna közötti mellékfolyosó fülkéjében készítették el. Ferenc pápa rendelkezett arról is, hogy a sír legyen egyszerű, különösebb díszítés nélkül, egyetlen felirattal: Franciscus. Ferenc pápa búcsúztatására több mint 200 ezer embert várnak, a szertartáson 160 ország delegációja jelezte részvételét, melyeknek összesen 12 uralkodó, 52 államfő és 12 miniszterelnök lesz tagja.

Kapcsolódó
Végigálltuk a sort a fotózásra váró tömeggel – a 24.hu fotói Ferenc pápa felravatalozott testéről

Pénteken több ezer hívő áll sorban a vatikáni Szent Péter téren, hogy még utoljára láthassák Ferenc pápát a szombat délelőtti temetés előtt. A 24.hu fotóriportere a helyszínen van – napközben készített képeit itt nézhetik meg –, végigállta a hívőkből álló hosszú sort, így mutatjuk a képeit Ferenc pápa felravatalozott testéről és a fotózásra váró tömegről.

The post Ma temetik el Ferenc pápát, ez lesz a gyászszertartás menetrendje first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest