Magyar csecsemők ezreit betegíti meg az óriássejtes vírus, mégsem fedezi a tb a védőoltást

Az óriássejtes vírus (RSV) okozta a legtöbb súlyos légúti megbetegedést az idei szezon második felében – derül ki a Melletted a Helyem Egyesület közleményéből. Ez a kórokozó különösen a kisgyermekekre nézve veszélyes, és jelenleg csak rendkívül drága készítményekkel lehet ellene védekezni, amelyeket nem támogat a társadalombiztosítás.

Az egyesület szerint az RSV-fertőzés gyakorlatilag minden gyermeket érint kétéves koráig, ez alól a korábban egészséges, időre született csecsemők sem képeznek kivételt. Magyarországon évente mintegy 32–35 ezer egy év alatti csecsemőt betegít meg az óriássejtes vírus, közülük körülbelül 3500–4000-en kórházi ellátásra is szorulnak. 1 éves kor alatt erre vezethető vissza a légúti fertőzéshez köthető halálozások többsége, 5 éves kor alatt pedig az alsó légúti fertőzések miatti kórházi felvételek 24 százalékáért felelős.

Az RSV-szezon minden évben már szeptemberben elindul és egészen április közepéig tart. Idén április közepén a kórházi ellátást igénylő súlyos, akut légúti megbetegedések közel harmadát az RSV okozta, a betegek fele öt év alatti kisgyermek volt. Ez az elmúlt három év legmagasabb értéke, ami a szakértők szerint azt jelzi, hogy a megelőzés mielőbbi erősítése nem tűr halasztást.

Az RSV-fertőzés megelőzésére ma már több lehetőség is rendelkezésre áll: a terhes anyák oltása, illetve a csecsemők közvetlen immunizálása. Utóbbi akár 80–90 százalékkal is csökkentheti a gyerekkori kórházi esetek számát, Magyarországon azonban még nem érhető el finanszírozott program keretében. Sőt, a védőoltás sem tb-támogatott, ára a 90 ezer forintot is meghaladhatja.

Az orvosszakmai társaságok szerint a megelőzés hazai megerősítése sürgető egészségpolitikai feladat, amely mielőbbi cselekvést igényel. Pozitív és népegészségügyi szempontból előremutató fejleménynek tartják ugyanakkor, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) 2026 áprilisában minisztériumi döntésre terjesztette fel egy számos uniós tagállamban már elérhető, innovatív RSV elleni készítmény társadalombiztosítási befogadását.

További híreink Magyarország virológiai helyzetéről alább elérhetők:

The post Magyar csecsemők ezreit betegíti meg az óriássejtes vírus, mégsem fedezi a tb a védőoltást first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest