A tőle megszokott hangnemben lengette be Donald Trump, hogy 100 százalékos vámot vetne ki a külföldön forgatott amerikai filmekre. Az amerikai elnök szerint ugyanis egyes országok kedvezményekkel „csábítják” magukhoz a filmeseket, hogy az amerikai filmek ne Amerikában készüljenek el, amitől Hollywood „nagyon gyorsan haldokolni” kezdett.
Trump szerint mindez nemzetbiztonsági kockázatot jelent, így aztán utasította a Kereskedelmi Minisztériumot, valamint az USA külkereskedelmi képviselőjét, hogy vessenek ki százszázalékos büntetővámot a külföldön készült amerikai filmekre. A nemzetbiztonsági kockázat azonban azért is jó indok, mert így egy elnöki rendelettel kivetheti a vámot – olvasható a lapban.
A Variety filmipari szaklap cikkében sorra veszi a Trump fenyegetése nyomán felmerült legfontosabb kérdéséket, és rögtön arra figyelmeztet, hogy az amerikai elnök regnálásának első 100 napja során már számos alkalommal visszatáncolt, ha vámügyi fenyegetései komolyabb ellenállásba ütköztek.
A filmkészítés hagyományosan nemzetközi folyamat: gyakori, hogy egy produkció egyik részét az USA-ban, a másikat a tengerentúlon forgatják. A vágás történhet például az USA-ban, de ugyanígy végezhetik Kanadában vagy máshol is. A lap szerint nem kis kihívás lesz megállapítani, hogy ebben a láncolatban hol lépjen érvénybe Trump 100 százalékos vámja. Ráadásul az utóbbi években a tévés produkciók is nagy számban külföldre vándoroltak.
A moziforgalmazás folyamatosan küzd, hogy a jegyeladások elérjék a pandémia előtti szintet,
úgyhogy ha valamire, a mozijegyekbe beépülő új vámra semmiképp sincs szüksége az ágazatnak.
Ezer sebből vérzik
De hogyan érinti a változás Magyarországot, amely az elmúlt időszakban – köszönhetően az itt kínált bőkezű adókedvezményeknek – a hollywoodi filmgyártás fontos bázisává vált, olyannyira, hogy egyike a világ tíz legfontosabb forgatási helyszínének.
Radnai Károly, az Andersen Adótanácsadó ügyvezető partnere a HVG érdeklődésére kiemelte:
a filmipar csak Magyarországra évente 300-400 milliárd forintot hoz, ennek a 85-90 százaléka amerikai forrású.
2023-as adatok szerint hazánkban több mint 20 ezer ember dolgozott a filmiparban.
Az európai filmgyártás a szakember szerint önmagában nem tudná eltartani az amerikai filmek érkezésére kiépült infrastruktúrát, olyan lenne az amerikai pénzek kivonásának hatása, mintha a kádból kihúznák a dugót.
Az iparág már holnaptól látni fogja Trump fenyegetésének hatását, ott van a kés a torkukon. A nézők egy-másfél év múlva vehetik majd észre a hatásokat – véli Radnai. Szerinte ami most történik, az a Covid gazdasági hatásához hasonlítható: olyan előre nem várt, elementáris probléma, amellyel az iparág nem tudott mit kezdeni.
A terv mindenesetre Radnai szerint ezer sebből vérzik ebben a formában, kijátszani könnyű lehet, betartatni nehéz – csakhogy a cél valószínűleg az üzenet, hogy „nagyon pórul fogtok járni, ha kiviszitek a gyártást az Egyesült Államokból”, és ez önmagában hatalmas bizonytalanságot szül.
Az adószakértő szerint nagy bajok vannak az ötlet gyakorlati megvalósításával. Például rögtön kezdésnek ott van az a probléma, hogy szolgáltatásokra nem szokott vám vonatkozni, a gyakorlati megvalósítás valamilyen forrásadó bevezetése lehet – magyarázza Radnai. Viszont a forrásadó kivetését megakadályoznák az adóegyezmények. És ilyen egyezménye ugyan az Egyesült Államoknak Magyarországgal most épp nincsen, annál inkább van Kanadával, Nagy-Britanniával és Ausztráliával, amelyek az igazi fontos szereplők a külföldre kiszervezett amerikai filmgyártásban.
Radnai Károly szerint a magyar kormánynak épp emiatt van némi mozgástere, hogy lobbizzon: mivel nem lehet vámként kivetni ezt a terhet, az EU-s vámszabályok nem is vonatkoznak rá. És nem is a magyarországi filmgyártás az igazi célpont, úgyhogy a magyar politikusok lobbizhatnak, hogy kapjunk kedvezőbb elbírálást.
De ha még ez is megtörténne, akkor is el kellene dönteni, mi legyen a szabály egy olyan filmre, amelyet Magyarországon forgatnak, itt is fizetnek adót, de a színészek és a stáb jelentős része amerikai. Vagy hogy mi történik azokkal a filmekkel, amelyek most vannak épp gyártás alatt – sokkal több a megválaszolásra váró kérdés, mint amire már ismerjük a választ.
The post Magyar munkahelyek ezreit fenyegeti Trump új javaslata first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu