Vadai Ágnes (DK) nem kapott érdemi választ arra, hogy hány munkavállalót bocsátanak el a Magyar Postától a „programozott” leépítéssel. Nagy Márton miniszter megbízásából Fónagy János államtitkár a kérdésre azt válaszolta, hogy a Magyar Posta az egyik legnagyobb munkáltatóként felelősséget vállal a dolgozóiért, biztosítja számukra a továbbfoglalkoztatás lehetőségét.
Az állami tulajdonú vállalattal szemben elvárás, hogy költséghatékonyan, hálózatát racionalizálva nyújtson az ügyféligényekhez rugalmasan alkalmazkodó, modern szolgáltatásokat. A cég a jogszabályokban meghatározott feladataihoz, a forgalom nagyságához igazodva határozza meg létszámszükségletét.
Az államtitkár jelezte: a kistelepüléseken a levél- és csekkforgalom jelentősen csökkent, ezért az 1 500 fő alatti településeken — ahol erre vállalkozói vagy önkormányzati partner jelentkezett — postapartneri közreműködői szerződések keretében, vagy mobilpostával biztosítják a szolgáltatást. A modellváltásnál arra törekedtek, hogy az érintett települések korábbi postásainak biztosítsák a továbbfoglalkoztatást a postapartnereknél, illetve a környező településeken, ha volt betöltetlen álláshely.
Az úgynevezett „programozott” leépítés helyett Fónagy János a továbbiakban arról írt, hogy a Magyar Posta a tavaly szeptemberben megkötött kétéves bérmegállapodás alapján 2025-ben és 2026-ban 7-7 százalékos béremelést hajt végre, így 2023 januárjához képest a bérek több mint 30%-os fejlesztése valósul meg. Ezen felül tavaly év végén valamennyi munkavállaló kapott teljesítménye elismeréseként bruttó 200 ezer forintot egyszeri (béren kívüli) juttatásként.
A Magyar Posta a következő két évben 420 ezer forintra emeli a cafeteria összegét, ezen felül bruttó 100-100 ezer forint egyszeri (béren kívüli) juttatásban is részesíti munkavállaláit, tette hozzá az államtitkár. Mindez már Láng Géza feladata lesz, aki a hónap végéig még dolgozik állami vagyonért felelős helyettes államtitkárként, utána átveszi Balczó Barnabástól, a Magyar Posta Zrt. elnök-vezérigazgatói posztját.
A 24.hu információja szerint ugyanakkor a Magyar Postánál a „programozott” leépítés azért zajlik, hogy ne kelljen csoportos létszámleépítést bejelenteni. Pfeifer Tamás, a Postások Független Érdekvédelmi Szövetségének (POFÉSZ) alelnöke lapunkkal közölte: a bezárt postahivatalok dolgozói állományából a munkáltató megszünteti a munkaviszonyát azoknak, akiknek nem tud állást felajánlani más postahelyen, és az engedélyezett létszámot csökkentették azoknál az egységeknél is, melyek a bezárt körzeti posták irányítását vagy kiszolgálását látták el.
The post Magyar Posta: nem téma a kormánynak a „programozott” leépítés first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu