Magyarországnak és Szlovákiának bőven lenne lehetősége arra, hogy elszakadjon az orosz kőolajról, de a szankciók alóli kivételek miatt a mostani helyzet jelentős profitot termel mindkét országnak – olvasható abban az elemzésben, amelyet két kutatóközpont, a demokráciakutatással foglalkozó Center for the Study of Democracy és a környezetvédelemre fókuszáló Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA) készített.
A Politico által ismertetett kutatás szerint Magyarország és Szlovákia a háború kezdete óta 5,4 milliárd euró adóbevételt fizetett Moszkvának csak a nyersolaj után – ebből az összegből 1800 darab olyan Iszkander-M rakétát lehetne venni, amellyel az oroszok Ukrajnát támadják.
A jelek szerint valójában egyik ország sem törekszik arra, hogy elszakadjon az orosz kőolajtól, miközben az Európai Unió által a háború miatt kivetett orosz szankciók alól pont azzal az indokkal kaptak kivételt, hogy dolgozzák ki ennek a folyamatát.
2024-re Magyarország a nyers orosz kőolajtól való függőségét a háború előtti 61 százalékról 86 százalékra növelte, míg Szlovákia az ellátásban továbbra is szinte teljes mértékben, közel 100 százalékban Moszkvától függ,
olvasható a kutatásban.
Magyarország és Szlovákia azzal szokott védekezni, hogy az orosz kőolajtól való eltávolodás energiahiányt és áremelkedést hozna magával, ám a kutatók szerint ez nem így van.
Az elemzés rámutat, hogy mindkét ország importálhatna nem orosz kőolajat Horvátországból az adriai vezeték segítségével, a Molnak pedig megvan a kapacitása arra, hogy a máshonnan származó kőolajat finomítsa. Hozzátették, hogy a többek között Katarból vagy az Egyesült Államokból származó természetes gáz a közép-európai piacon is rendelkezésre áll.
Martin Vladimirov, a Center for the Study of Democracy energiával és klímával foglalkozó programjának igazgatója szerint:
Az orosz olaj és gáz folyamatos behozatala Magyarországra és Szlovákiába nem műszaki vagy infrastrukturális korlátok eredménye. Sokkal inkább egy mélyen beágyazott közvetítői hálózat és offshore kereskedelmi struktúrák következménye, amelyek lehetővé tették az orosz cégek számára, hogy fenntartsák befolyásukat a magyar energiapiacon – és közben jelentős nyereségre tegyenek szert.
The post Magyarország el tudna szakadni az orosz kőolajtól, de a bőséges profit miatt nem akar – sőt, tovább növelte a függőségét first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu