Magyarország továbbra sem indul az Eurovízión, a Carson Coma mégis kijuthat a versenyre

Thumbnail for 6335489

2019-ben meglehetős megrökönyödést keltett, amikor kiderült, hogy Magyarország nem indul többé az Eurovíziós dalfesztiválon, a korábban hazai selejtezőként funkciónáló A Dal című műsor pedig, ahogy az MTVA fogalmazott, a továbbiakban „az eurovíziós indulás helyett közvetlenül a magyar könnyűzene tehetségeit, az általuk létrehozott értékteremtő produkciókat fogja segíteni”.

Innentől kezdve tehát a köztévés versenyen a nemzetközi ismertséggel kecsegtető nevezés helyett (egyre csökkenő) pénzjutalmat, Duna TV-s és Petőfi Rádió-s megjelenéseket, esetleg lemez- és videoklip-készítési lehetőségeket lehetett nyerni. Az idei győztes tízmillió forintból készíthet el egy lemezt és egy videóklipet.

Bár az MTVA az elmúlt években egyszer sem indokolta meg érdemben, hogy miért léptünk ki a versenyből, 2019-ben a hazai és a nemzetközi sajtó is arra jutott, hogy a rendezvény valószínűleg túlságosan LMBTQ-párti és multikulti lett a magyar kormány és közmédia ízlésének. A Dal nézettsége mindenesetre az utóbbi években jól láthatóan csökkenni kezdett, azok a hazai előadók pedig, akik továbbra is szerettek volna az Eurovízió színpadára lépni, kénytelenek voltak más lehetőségek után nézni.

Kovács Tamás / MTI Rókusfalvy Lili és Fodor Imre műsorvezetők a versenyzők társaságában, valamint Egri Péter, Németh Alajos, Szandi (Pintácsi Alexandra) és Ferenczi György, a zsűri tagjai A Dal 2024 televíziós show-műsor harmadik válogatóján a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) óbudai stúdiójában 2024. február 24-én.

Attól ugyanis még, hogy Magyarország nem küld versenyzőt az Eurovízióra, indulhatnak magyar előadók: a szabályok nem tiltják, hogy másik nemzet színeiben versenyezzen az ember, csupán több ország képviseletében egyszerre indulni tilos.

Így fordulhatott elő, hogy a Carson Coma San Marino válogatóján próbált szerencsét, a selejtező frissen bejelentett elődöntős eredményei alapján pedig akár esélyesek is lehetnek a nevezésre.

San Marino immár negyedik éve rendez olyan válogatót, amelyre a világ bármely országából lehet jelentkezni. Ez azért lehetséges, mert maga az ország túl kicsi ahhoz, hogy minden évben saját versenyzőt delegáljon. Így a válogató egyfajta „nemzetközi esély” is azoknak az előadóknak, akik máshonnan nem tudnak kijutni a versenyre – mondta el a 24.hu-nak Madura Máté kommunikáció- és médiaszakértő. Tavaly például egy spanyol együttes, a Megara képviselte az országot a dalfesztiválon 11:11 című dalukkal, mellyel a 14. helyen végeztek.

Az idei selejtező castingja hat hónapig tartott, összesen 1200-an pályáztak rá, 48 országból. A Carson Coma aközé a több mint kétszáz versenyző közé jutott be, akik megmérettethetik magukat az elődöntők során. Ahhoz, hogy idén valóban ők képviselhessék San Marinót, a magyar alternatív rockzenekarnak még be kell jutnia a helyi döntőbe, és meg is kell nyernie azt a többi, körülbelül tizenöt-húsz versenyzővel szemben.

Ha ez sikerülne, 2019 óta először léphetne magyar előadó az Eurovízió színpadára

– fogalmaz Madura Máté.

Vasvári Tamás / MTI

A dalfesztivál történetében rengeteg példa akad olyan előadókra, akik különböző okokból nem a saját országukat képviselve arattak kisebb-nagyobb sikereket. Hogy csak a leghíresebbet említsük: Celine Dion kanadai származása ellenére 1988-ban Svájc képviseletében nyerte meg a versenyt. De az sem most fordulna elő először, hogy magyar előadó indul más ország színeiben, emeli ki Madura: „A rendszerváltás előtt, amikor a keleti blokk országai nem vehettek részt a versenyen, Mándoki László és Késmárky Marika az NSZK színeiben versenyeztek a Dschinghis Khan formáció tagjaiként, és 1979-ben a 4. helyet szerezték meg Jeruzsálemben”.

A szakértő arra is felhívta lapunk figyelmét, hogy nemcsak a Carson Coma próbálkozott meg idén külföldön, más selejtezőkön is felbukkantak magyar nevek: Montenegró válogatóján az egyik döntős dal, a To Ljubav Je társszerzője Patocska Olivér volt, míg a luxemburgi előválogatón a Rhythmic Soulwave nevű zenekar Stronger című dalával gitárosként Zakar Lőrinc, dalszerzőként pedig a magyar és kubai származású Naomi Ayé Vajdovics Suarez is versenyben volt. Ezek a válogatók már lezárultak, a Carson Comának viszont még lehet drukkolni: a San Marinó-i válogató elődöntőjére várhatóan február végén kerül sor, a döntőt pedig március 8-án tartják. Kerestük a zenekart is a témában, de a Carson Coma egyelőre nem kívánt nyilatkozni.

The post Magyarország továbbra sem indul az Eurovízión, a Carson Coma mégis kijuthat a versenyre first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest