Régészek megtalálták Caracol ókori maja város első uralkodójának sírját – számolt be róla a Live Science. Teʼ Kʼab Chaak király végső nyughelye Krisztus után 350 körülről származik, és az első királyi sír, amelyet a település területén felfedeztek.
Caracol a maja civilizáció egyik legfontosabb központja volt, fénykorában 100 ezernél is több lakosa lehetett. Területét feltehetőleg már a Krisztus előtti 7. században is lakták, hivatalosan azonban csak Krisztus után 331-ben alapította meg első uralkodója, Teʼ Kʼab Chaak.
A király sírjára a város akropoliszának – az uralkodók lakhelyét és a templomokat magában foglaló magaslatra épített komplexum – helyszínén bukkantak rá, benne számos kerámiával, faragott csonttal, kagylóval és jádegyönggyel. A kamrában talált kincsek közül a legkiemelkedőbb egy jádemozaikból készült halotti maszk.
A tárgyak mellett Te K’ab Chaak maradványait is a sírban találták, amelyek alapján a szakértők úgy becsülik, a király mintegy 170 centiméter magas lehetett és halálakor nem voltak fogai, ami idős korával magyarázható.
A Te K’ab Chaak alapította királyi dinasztia több mint 460 évig állt fenn, Caracol városa pedig egészen a 9. századig létezett, akkor azonban ismeretlen okok miatt hanyatlani kezdett. Romjai ma Belize nyugati részén, Guatemala hátárához közel fekszenek egy dzsungelben.
A maják történelme máig tele van titkokkal, ám a régészek munkájának köszönhetően évről évre egyre többet tudunk meg róla. Lapunk rendszeresen számol be a dél-amerikai civilizációval kapcsolatos legújabb felfedezésekről, a témában született korábbi cikkeink alább elérhetők:
- Új részletek derültek ki a maja civilizáció összeomlásáról
- Elfelejtett uralkodó nyomára bukkantak
- Maja király kincsére bukkantak a dzsungel mélyén
- A maja kígyóisten szentélyére bukkantak
- Elégetett emberi maradványokat találtak egy maja piramisban
The post Maja király sírját fedezték fel a dzsungel mélyén first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu