„Már nappal készüljünk az éjszakára” – az alvásszakértő tippjei, hogy a kánikulában is kipihenjük magunkat

A több napon át tartó kánikula nemcsak a nappalainkat, hanem az éjszakáinkat is megnehezítheti. Hiszen ha éjjelente sem hűl le eléggé az idő – ami a hőségriadók idején szinte garantált –, akkor könnyen előfordulhat, hogy az emberi szervezet számára ideális 18-20 Celsius-fokos hőmérsékletnél melegebb szobában kell álomra hajtani a fejünket.

Ahogy a nappalok egyre melegebbek, úgy válik egyre nehezebbé a pihentető alvás is. A forróság nemcsak a komfortérzetünket befolyásolja, hanem közvetlenül zavarja az alvást szabályozó testi folyamatokat is. A túl meleg szoba, a nem megfelelő ágynemű, a rosszul időzített zuhany vagy vacsora mind hozzájárulhat ahhoz, hogy az éjszakai pihenés helyett csak hánykolódjunk.

A nyár legforróbb napjain emiatt azoknak is meggyűlhet a baja az esti pihenéssel, akik máskor úgy alszanak, mint a bunda.

Eredetileg ugyanis az alvás során a szervezet cirkadián ritmusának – vagyis a napi biológiai órájának – megfelelően csökken a test hőmérséklete. Hőségben viszont nem tud bekövetkezni ez a lehűlés, ami megnehezíti hogy álomra szenderüljünk, valamint felszínes alvást és – ezzel járó – éjszaki felébredéseket okoz. A kialvatlanságnak pedig egyenes következménye a reggeli fáradtság

– mutatta be a nyári alvási nehézségek tudományos hátterét Dr. Kiss Gabriella szomnológus, az InspiroMed Alvásklinika alvásszakértője. Akit azért kerestünk meg, hogy megossza velünk a legfontosabb praktikákat, amikkel ebben a kritikus időszakban javíthatjuk az alvásunk minőségét. Akár akkor is, ha az otthonunkban nincs felszerelve légkondicionáló.

Farkas Norbert / 24.hu

The post „Már nappal készüljünk az éjszakára” – az alvásszakértő tippjei, hogy a kánikulában is kipihenjük magunkat first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest