Ismét bebizonyosodott, hogy a nyolc évszázados történetről, a magyarság egyik legnagyobb tragédiájáról lehet újat mondani, lehet róla érdekesen mesélni – a 24 Extra A tatárjárás: Magyarország élet-halál harca című könyve felkerült a sikerlistákra. A kötet április 11-én jelent meg, a sorsdöntő Sajó-menti (közismertebb nevén muhi) csata évfordulóján, majd napokon belül kitört a történelemkategóriából, és a forgalmazók általános sikerlistáin kezdett menetelni.
Az olvasók bizalma pedig máris szükségessé tette a második kiadást, és már megrendeltük a harmadik adagot is.
Újragondolhatjuk a történelmet
A tatárjárás krónikáját a magyar történelem legvéresebb lapjaira írták. A modern kor történészei sokáig nem hitték a korabeli írástudók szavát, a túlélők visszaemlékezéseit túlzásnak tartották egész régiók kiirtásáról, mészárlásról, kannibalizmusról, rabláncon elhajtott tömegekről. Az elmúlt évtizedekben aztán sorra kerültek elő a tárgyi bizonyítékok, a leletek nyomán pedig ma már tudjuk: minden leírt szörnyűség igaz, 1241–1242-ben hazánk lakosságarányosan nagyobb veszteséget szenvedett, mint a két világháborúban összesen.
A legújabb kutatások emellett bebizonyították, hogy a tragédiáról meglévő tudásunk, a tankönyveinkben található információk hiányosak és egysíkúak, zanzásítva egy tehetetlen uralkodó ballépéseiről, pánikszerűen menekülő népről beszélnek. Eszerint a mongol igát valójában azért úsztuk meg, mert a távoli Karakorumban meghalt minden mongolok nagykánja, a magyarországi hadjáratot vezető Batu pedig lóhalálában futott haza, hátha elfoglalhatja a trónt. Az igazság ezzel szemben az, hogy
IV. Béla vezetésével a Magyar Királyság óriási áldozatokkal, ám képes volt ellenállni a világ valaha volt legnagyobb, egybefüggő területű birodalmának.
Modern, összetett kutatás
Nyilván nem győztük le a Mongol Birodalmat, serege azonban dolgavégezetlenül távozott. Erről szól A tatárjárás: Magyarország élet-halál harca című könyv, amelynek írója Bihari Dániel, a 24.hu munkatársa, szerkesztői Dr. Laszlovszky József középkorkutató, történész, régész, a Közép-Európai Egyetem professzora és Dr. Nagy Balázs történész, az ELTE BTK Középkori Történeti Tanszék vezetője.
Néhány éve számos intézményt és megannyi, különböző tudományterületet képviselő tudósból kutatócsoport alakult, amely 2018 és 2024 között új szemléletmóddal vette teljes körű vizsgálat alá a magyarországi tatárjárást. Eredményeik annyi újdonsággal árnyalják egyik legnagyobb nemzeti tragédiánkról meglévő tudásunkat, hogy a tankönyvek átértelmezése is indokolt. A kötet alapja a 24.hu-n megjelent cikksorozat, amelyben a kutatócsoport 13 tagjával készült beszélgetések során vettük végig a tatárjárás krónikáját, a könyvben szövegben is kiegészítve, számtalan korabeli forrással, képpel, ábrával és csak ott látható térképpel gazdagítva.
A legújabb kutatási eredmények, bizonyítékok alapján mutatjuk be a tragikus és hősies, nem egyszer sikeres ellenállást, a pusztítást, kannibalizmust, elmés cseleket, ezek hátterében pedig a mongolok motivációit, céljait és világhódító sikerük titkát. Tényeket, amelyekkel valószínűleg nem találkoztunk az iskolában.
A tatárjárás: Magyarország élet-halál harca online megrendelhető az Animuskonyvek.hu-n, és a könyvesboltokban is kapható.
A kötet május 7-ei bemutatóján az íróval, Bihari Dániellel, a 24.hu újságírójával és a szerkesztőkkel, Dr. Laszlovszky József régésszel és Dr. Nagy Balázs történésszel Pető Péter, a 24.hu főszerkesztője beszélget a budapesti Magvető Caféban. Az esemény bárki számára szabadon látogatható, a helyszínen a könyvet is megvásárolhatod és az alkotókkal is dedikáltathatod. Erre június 14-én, délután 5 órakor a Könyvhéten is lehetőséged lesz.
The post Máris itt a második kiadás: sikerkönyv a 24 Extra A tatárjárás című kiadványa first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu