A Bankmonitor a KSH adatai alapján azt vizsgálta meg, milyen megélhetésre elegendő az átlagnyugdíj. Először földrajzi elhelyezkedés alapján vizsgálták a kérdést, és megállapították, hogy
- Magyarországon egy olyan járás sincs, ahol az öregségi nyugdíj átlagösszege elég lenne egy egyszemélyes háztartás átlagos életszínvonalának biztosításához.
Mint cikkükből kiderült, a KSH 2024-es megélhetési adatai alapján számoltak (ez a legfrissebb), és a 2025 januári járási szintű átlagnyugdíjadatokkal, vagyis 2025-ben a helyzet ennél némileg még rosszabb is lehet.
Aztán arra is kitértek, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján
- a magyar nyugdíjasok rendkívül magas aránya, 59,7 százaléka (közel 1,2 millió fő), kénytelen a szűkös vagy nagyon szűkös életszínvonalon fenntartani magát.
Megállapítják azt is, hogy különösen drámai a helyzet a nők esetében:
- míg a férfiaknál a szűkös vagy nagyon szűkös megélhetési arány „csak” 50,9% (kb. 370 ezer fő), addig
- a nőknél eléri a 64,8 százalékot, ami több mint 825 ezer főt jelent a két legalacsonyabb szinten.
Ez azt jelenti, hogy százezrek – és különösen a nyugdíjas nők többsége – számára a mindennapok a folyamatos lemondásról és a számolgatásáról szólnak, messze attól a méltóságteljes időskortól, amit mindenki megérdemelne.
Mint írják, cikkük célja nem a riogatás vagy pánikkeltés, hanem a jelenlegi helyzet tényszerű, adatokon alapuló bemutatása. Szakértőik egyszerűen arra kívánták felhívni a figyelmet, hogy a nyugdíjról alkotott elképzeléseink és az államtól várható ellátás között valószínűleg nincs összhang.
Ábrákért, további részletekért kattintson.
The post Megdöbbentő nyugdíjszámok a KSH-tól first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu