Megszavazta a parlament: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból

Thumbnail for 6518990

A parlament megszavazta Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból.

A Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze tavaly májusban kérte az elfogatóparancs kiadását Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnökre, illetve Joáv Galant védelmi miniszterre, és a palesztin Hamász három vezetőjére is körözési kérelmet adtak ki háborús és emberiesség elleni bűncselekményekért. Az ICC végül 2024 novemberében adta ki az elfogatóparancsot az izraeli kormányfő ellen, akit Orbán Viktor még aznap meghívott Magyarországra.

Netanjahu márciusi budapesti látogatásakor a kormány közölte, hogy kilép az egyéni felelősséget (nem egyes államok cselekményeit) vizsgáló ICC-ből, amely jellemzően népirtás, emberiesség elleni vagy háborús bűntett gyanúja esetén jár el. Az izraeli miniszterelnök Budapesten méltatta a magyar kormány kilépésről szóló döntését, amely szerinte egy rendkívül bátor lépés „az antiszemitizmussal szemben”.

A kilépéshez az ENSZ főtitkárának címzett írásos értesítés elküldése mellett – mely egy év elteltével lép hatályba – az Országgyűlés döntése is szükséges, hiszen a belépésről is a parlament határozott 2001-ben, az első Orbán-kormány idején. Ezt szentesítette ma a parlament: 134 igen és 37 nem szavazattal, 7 tartózkodás mellett.

A 24.hu tavaly júliusban tudta meg, hogy két nappal a Netanjahu ellen kiadott körözési kérelem után a kormányülésen Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, Tuzson Bence igazságügyi miniszter és Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszter azt a feladatot kapta, hogy készítsenek feljegyzést a miniszterelnöknek Magyarország ICC-ből való kilépésének lehetséges következményeiről.

The post Megszavazta a parlament: Magyarország kilép a Nemzetközi Büntetőbíróságból first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest