Egy új tanulmány alapján megváltozhatott a Föld belső magjának alakja az utóbbi 20 évben – írja a BBC. John Vidale, a Los Angeles-i Dél-Kaliforniai Egyetem munkatársa és kollégái arra jutottak, hogy a régió nem gömbölyű, hanem egyes részei helyenként hatalmas, 100 méternél is magasabb deformációkat mutatnak.
A belső mag a bolygó szíve, ez hozza létre a felszíni élet számára elengedhetetlen, az űrbéli sugárzástól védő mágneses mezőt. A régió a folyékony fémből felépülő külső magtól és a Föld többi részétől függetlenül mozog, amennyiben ezen forgás megállna, bolygónk idővel olyan kopár és barátságtalan világgá változna, mint a Mars – amely évmilliárdokkal ezelőtt vesztette el mágneses mezejét.
A kutatók úgy vélik, hogy az általuk ismertetett alakváltozás ott történhetett, ahol a szilárd belső mag széle a rendkívül forró, folyékony külső maggal érintkezik.
A csapat annak próbált meg utánajárni, hogy miért változott meg a régió forgása az elmúlt időszakban. A Föld magjának megértése alapvető fontosságú a mágneses mező megismerése szempontjából.
A közvetlen vizsgálatokat ellehetetleníti, hogy a mag több mint 6300 kilométer mélyen fekszik. A szakértők ezért földrengések hullámai révén próbálják felmérni a régiót, ezek ugyanis sokat elárulnak azon anyagokról, amelyeken áthaladnak.
A szakértők ezúttal 1991 és 2023 közötti szeizmikus hullámokra fókuszáltak, és olyan bizonyítékokra bukkantak, amelyek megerősítik, hogy az érintett időszakban lelassult a mag forgása. Emellett arra is találtak adatokat, hogy a belső mag alakja megváltozott, ami potenciálisan a mágneses mező változásaihoz kapcsolódik.
A folyékony külső mag egyébként évmilliárdok alatt teljesen szilárddá válik majd, ami elvileg a földi élet végét jelentheti. Csakhogy ekkorra a Nap drasztikus átalakulása valószínűleg lakhatatlanná fogja tenni otthonunkat.
The post Megváltozott a Föld belső magjának formája first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu