Mesterséges intelligencia mutathatja meg, hogyan lesz vége a világegyetemnek

Thumbnail for 6331953

Mark Thomson, az Európai Nukleáris Kutatási Szervezet (CERN) következő igazgatója a The Guardiannek arról beszélt: a fejlett mesterséges intelligencia (MI) forradalmasítja a fizika tudományát. A brit fizikus 2026. január 1-én veszi majd át a CERN irányítását, a szakértő szerint a gépi tanulás a részecskefizikában olyan előrelépéseket hozhat el, amelyek jelentőségükben a fehérjeszerkezetek MI alapú, Nobel-díjat érő előrejelzéséhez mérhetőek.

A Nagy Hadronütköztetőben (LHC) hasonló stratégiákat alkalmaznak a rendkívül ritka fizikai események észleléséhez. Ezek a vizsgálatok segíthetnek megérteni, hogy miként szereztek tömeget a részecskék az ősrobbanás után, illetve hogy várhat-e katasztrofális összeomlás a világegyetemre.

A CERN jelenleg egy új, az LHC-nél jóval nagyobb részecskegyorsító felépítését javasolja. A Future Circular Collider tervét az elmúlt időszakban sok kritika érte a 20 milliárd dolláros büdzsé miatt, emellett azt is kifogásolják a bírálók, hogy valójában a Nagy Hadronütköztetővel sem sikerült igazi tudományos áttöréseket elérni a 2012-ben detektált Higgs-bozon óta.

Thomson szerint a mesterséges intelligencia fordulatot hozhat, és 2030 után, az LHC sugárzási intenzitásának felfejlesztését követően jelentős felfedezéseket adhat. A kutató kiemelte: mindez lehetőséget teremt majd a Higgs-bozon példátlan vizsgálatára – ez az a részecske kölcsönöz tömeget a többi részecskének, összekötve az univerzumot.

A CERN többek között azt mérné fel, hogy miként ad át egy Higgs-bozon tömeget egy másik Higgs-részecskének. Ehhez két bozonra is szükség lesz, az előállítás és a megfigyelés egyaránt igen nehéz feladat.

A Higgs-részecskék öninterakciójának megértése kulcsfontosságú a közvetlenül az ősrobbanás utáni események megértésében. Az eredmények annak felmérésében is segíthetnek, hogy a Higgs-mező elérte-e végső, stabil nyugalmi állapotát, vagy a jövőben újabb drasztikus átmenet következhet be.

Egy ilyen esemény az általunk ismert világegyetem szinte azonnali végét jelentené.

Fontos hozzátenni: amennyiben ez be is következik, az emberi ésszel felfoghatatlan, nagyon távoli jövőről beszélünk.

Az MI-t az LHC működésének számos területére beépítenék az adatgyűjtés meghatározásától egészen az információk értelmezéséig. Dr. Katharine Leney, aki az LHC Atlas kísérletének kutatója szerint a mesterséges intelligencia már most hatalmas segítséget jelent.

The post Mesterséges intelligencia mutathatja meg, hogyan lesz vége a világegyetemnek first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest