Mészáros Lőrinc két év alatt megduplázta a vagyonát, Jászai Gellértnek ez egy év alatt sikerült

Thumbnail for 6522949

Bármennyire valószerűtlen, Mészáros Lőrinc tovább fokozta a sebességet, 2023 után újabb 50 százalékkal növelte a vagyonát. Tíz év alatt jutott el 660 milliárdig forintig, és most két év alatt már ennek több mint a kétszeresénél tart. Tavaly a több mint 400 cégből álló birodalma ontotta a profitot, alig egy tucat vállalkozás mutatott ki veszteséget. Még a csoport építőipari üzletága sem érezte meg az amúgy az iparág egészét sújtó visszaesést. A növekedésben fontos tényező, hogy izmosodott a tőzsdei mamutcég, a Opus Global Nyrt. árfolyama. Az OTP mögött a második legnagyobb hitelintézet, az MBH Bank Nyrt. konszolidált saját tőkéje már bőven meghaladja az 1000 milliárd forintot – jelzi a kiadvány, hogy mennyire fajsúlyos része a pénzügyi szektor a Mészáros csoportnak. Az agráriumtól az autópályakoncesszióig lényegében mindenhol érdekelt cégcsoport szinte minden területen felvásárlásokkal, külföldi terjeszkedéssel lépdel előre.

A versenytárs, Csányi Sándor hiába mondhatja magáénak a legnagyobb közép-európai bankcsoportot, egyre jobban lemarad Mészáros mögött: vagyona jóval kisebb mértékben, 700-ról 820 milliárdra gyarapodott egy év alatt. Az OTP-részvények árfolyama húsz év alatt a 207-szeresére nőtt, a csoport profitja pedig tavaly már átlépte a az 1000 milliárd forintos határt (a nyereség nagyobb része külföldi leányoktól származik), és az OTP öt országban számít piacvezetőnek. Csányi Sándor az OTP vezérigazgatói székét nemrég átadta a fiának.

Nagy átrendeződés nem volt a top 10-ben azon kívül, hogy Jászai Gellért, a 4iG Nyrt. tulajdonos-vezére betört a szűk elitbe. Öt helyet ugrott előre úgy, hogy megduplázta az egy évvel korábbi, 138 milliárdra becsült vagyonát. Az óriási vagyonnövekmény hátterében az áll, hogy a 4iG részvényárfolyama tavaly decemberben kilőtt, március végére pedig megduplázódott. A szárnyalás azután kezdődött, hogy Jászai tárgyalt Elon Muskkal a Space-X és a 4iG együttműködéséről. Mar-a-Lagoban került sor a találkozóra, ahová Jászai elkísérte Orbán Viktort még Donald Trump beiktatása előtt. A többi között a korábbi Vodafone-t, a Digit és az Antenna Hungáriát magába olvasztó informatikai, védelmi és űripari cégcsoport tőzsdei kapitalizációja elérte az 500 milliárd forintot, és ezzel a budapesti tőzsde ötödik legnagyobb cégévé vált. A 4iG 700 milliárdos árbevétel – melynek nagyobb részét a távközlési szektor adja – mellett

41 milliárd forint veszteséget mutatott ki. A gyors növekedés, látványos felvásárlások közepette a csoport eladósodottsága jelentős, a nettó adósság 900 milliárd forint.

A 15 leggazdagabb magyar:

  1. Mészáros Lőrinc – 1422 milliárd forint
  2. Csányi Sándor – 820 milliárd
  3. Felcsuti Zsolt – 526 milliárd
  4. Veres Tibor – 480 milliárd
  5. Gattyán György – 441 milliárd
  6. Szíjj László – 370 milliárd
  7. Jellinek Dániel – 336 milliárd
  8. Jászai Gellért – 264 milliárd
  9. Széles Gábor – 258 milliárd
  10. Garancsi István – 221 milliárd
  11. Tiborcz István – 188 milliárd
  12. Kasza Lajos – 183 milliárd
  13. Futó Gábor – 160 milliárd
  14. Wáberer György – 156 milliárd
  15. Leisztinger Tamás – 153 milliárd

Épphogy nem fért be az első tízbe, de öles léptekkel halad felfelé a miniszterelnök veje, Tiborcz István. A luxusban utazó, műemléképületeket átalakító vállalkozó vagyona tavaly 100 milliárd volt, amit egyetlen év alatt 188 milliárd forintra gyarapított. Az előző évben 30 milliárdos növekménnyel 38 helyet ugrott előre, most a kis híján duplázással sokkal kisebbet. Tegyük hozzá: a gazdaglistára 2019-ben került fel először Tiborcz 33 évesen, és azóta több mint 150 milliárdot szedett össze.

A miniszterelnök vejét megelőzi Garancsi István, akinek a portfóliójában olyan nyerő elemek vannak, mint az öt fővárosi kaszinókoncesszió. A kaszinóbizniszben üzlettársa Habony Árpád, vele közösen elméletileg 2056-ig kaszálhatják a profitot. Garancsi másik erős lába a piacvezető építőipari érdekeltsége, a Market Zrt. olyan hatalmas projektek részese, mint a BMW és a kínai akkumulátorgyártó CATL debreceni építkezése.

Más évekhez képest kevés, mindössze két újonc került fel a gazdaglistára, a pénzügyi szektorból Feith Zoltán 43,2 milliárddal mindjárt a 69. helyre, a kereskedelemben érdekelt Korbély fivérek pedig 33,5 milliárddal a 87. helyre fértek be. Mindössze két nő van a leggazdagabbak között, Schmidt Mária és családja 133 milliárd forint becsült vagyonnal már a 17., Hermann Kamilla – az első tízben jegyzett ingatlanmágus Jellinek Dániel volt felesége – pedig 64 milliárddal a 48. helyen áll.

Befolyáslista

A tizenegy politikai elemző szavazatai alapján összeállított befolyásbarométer élén továbbra is Orbán Viktor, Csányi Sándor és Mészáros Lőrinc áll, a negyedik Szijjártó Péter külügyminiszter, míg Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter feljött az ötödik helyre, közvetlenül mögé pedig a nemrég jegybankelnökké kinevezett Varga Mihály. Tiborcz István a legbefolyásosabb magyarok között egyet lépett előre, és a 10. helyre került, megelőzve Pintér Sándor belügyminisztert.

A Tisza Párttal a népszerűségi listákat vezető Magyar Pétert a politológusok a 16. helyre szavazták be. Rajta kívül ellenzéki politikus az 50 legbefolyásosabb között csak Karácsony Gergely főpolgármester a 36. helyen. Dobrev Klára és Gyurcsány Ferenc tavaly még szerepeltek, de most lecsúsztak a listáról.

Az ötven legbefolyásosabb között is mindössze négy nőt találni: Orbán Viktor feleségét, Lévai Anikót (17. hely), lányát, Ráhelt (24.), Schmidt Máriát (28.) és az RTL vezérigazgatóját, Vidus Gabriellát (46.).

The post Mészáros Lőrinc két év alatt megduplázta a vagyonát, Jászai Gellértnek ez egy év alatt sikerült first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest