Hamarosan kezdődik a Lyridák meteorraj éves zápora – írja a Royal Museums Greenwich oldala. Ez az év egyik legszebb csillaghullása, a megfigyeléshez azonban bírni kell az éjszakázást.
A meteorok látszólag a Lant csillagkép felől érkeznek, de valódi forrásuk a C/1861 G1 Thatcher nevű üstökös. Ahogy az égitest halad, szemcsék válnak le róla, amikor pedig a Föld keresztezi ezen törmeléksávot, a légkörbe belépő darabkák elégnek, fényjelenségeket alakítva ki.
A meteorzáport először az i. e. 7. században jegyezték fel. A fényjelenségek az égbolton bárhol feltűnhetnek, és mivel kifejezetten gyors meteorok is akadnak köztük, akár különösen fényes objektumokat, úgynevezett tűzgömböket is észlelhetünk ilyenkor.
A Lyridák április 16. és 26. között lesznek aktívak, ezen időszakban bármikor láthatjuk őket.
A maximum idén április 22-ére esik, ilyenkor, az éjfél követő órákban különösen érdemes az eget kémlelni, hiszen ekkor alakul ki a legtöbb hullócsillag.
A hold ekkor nem lesz zavaró, így csak a felhők, valamint a mesterséges fényszennyezés okozhat gondot a megfigyeléskor. Amennyiben az időjárás kedvező, ajánlott elvonulni a településektől, és türelmesen várni, amíg szemünk alkalmazkodik a sötéthez.
Minél magasabban jár a Lant csillagkép, annál kevesebb meteor lesz a horizont alatt, idővel ugyanakkor a hold-, majd a napkelte megnehezítheti az észlelést. A csúcs idején óránként legfeljebb egy tucat meteort láthatunk.
A Lyridákkal átfedésben egy másik raj is megfigyelhető: az Éta Aquaridák április 19-től aktívak, és május 5-én érik el maximumukat.
The post Meteorhullás kezdődik jövő héten first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu