Szerdán ülésezett a Momentum elnöksége, miután Fekete-Győr András korábbi elnök nyilvánosságra hozta azt a javaslatát, hogy a kormányváltás érdekében az ellenzéki párt ne induljon el a jövő évi országgyűlési választáson. A javaslattal kapcsolatban döntést is hoztak, de az elnökség tagjai összezártak: egyelőre nem árulják el, hogy miként határoztak. Hivatalosan annyit lehet tudni, hogy a jövő hétre rendkívüli küldöttgyűlést hívtak össze, amelyen szavazhatnak az indulás kérdéséről is.
Születtek döntések, és ezekről a döntésekről a tájékoztatások most zajlanak a rendszeren belül, és amíg ezek le nem futnak, addig – így beszéltük meg egymás között – lezárjuk az infókat kifelé
– mondta lapunknak az egyik elnökségi tag, aki szerint ez rendhagyó helyzet a Momentum életében, sőt a magyar politika legutóbbi néhány évtizedes történetében.
Egy másik vezetőségi tag arról beszélt a 24.hu-nak – szintén név nélkül –, hogy tudomása szerint a többség arra hajlik: ne induljon a párt 2026-ban.
„Szerintem a többség által támogatott álláspont az, hogy a kormányváltás sikere érdekében ne induljunk a 2026-os parlamenti választáson” – mondta a 24.hu-nak egy harmadik momentumos politikus is, aki szintén azt kérte, ne írjuk le a nevét a cikkünkben, mert még nincs hivatalos álláspontja a pártnak. Arra a kérdésünkre, hogy a „többség” a párt melyik szintjére vonatkozik, azt felelte: a frakcióra éppúgy, mint a párttagok és az aktivisták közösségére.
Mi nem fogunk abba belerokkanni, hogyha 2026-ban a Momentum nem ül be a parlamentbe, egy célunk van, hogy ez egy élhetőbb ország legyen. Hogyha marad a Fidesz, tömeges kivándorlás indulhat, el fognak menni a fiatalok. És ezen a ponton azt kell mérlegelnie mindenkinek, hogy mi a fontosabb számára: a saját megélhetése vagy a hazája. Lehet, hogy patetikusan hangzik, de tényleg így gondolja a közösség túlnyomó része
– magyarázta.
Ő maga a többi parlamenti ellenzéki párttal kapcsolatosan szkeptikus, szerinte nem lennének hajlandók hasonló lépésre.
„Van egy csomó politikus az Országgyűlésben, akik életükben nem dolgoztak semmi mást, ezt csinálják 12 éve, de nem tudnak semmilyen érdemi eredményt felmutatni. Ha pedig kiesnének a parlamentből, valószínűleg nem tudnák eladni magukat a munkaerőpiacon. Ebből a szempontból mi, a Momentumban előnyösebb helyzetben vagyunk, beszélünk nyelveket, jó egyetemeket végeztünk, nekünk nem egzisztenciális kérdés a parlamenti képviselőség” – magyarázta.
Adódik a kérdés, mennyiben változna a helyzet, ha a kormánytöbbség levinné a parlamenti küszöböt 3 százalék alá, és ezzel valós esélye nyílna a Momentumnak, hogy újra bejusson a parlamentbe.
The post „Mi a fontosabb: a megélhetésünk vagy a hazánk?” – többséget kaphat a Momentumban a 2026-os választástól való visszalépés first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu