A brit sajtóban évek, a nemzetközi sajtóban hónapok, a magyar sajtóban pedig napok óta rendszeresen felbukkan egy bizonyos Kneecap, amelyről valószínűleg a legtöbben annyit tudnak, hogy be akarják őket tiltani a Szigeten. Az ír trió nyolcéves története során nem nélkülözte a botrányokat, az elmúlt hónapokban azonban példátlan össztűz alá kerültek, de tesznek is érte, hogy így legyen, munkásságukban ugyanis összeér a művészet az aktivizmussal. Most mindennek újabb lendületet adott az, hogy kevesebb mint egy hónap múlva Budapestre jönnek, ez pedig sokaknak nem tetszik.
Az ír trió a tervek szerint augusztus 11-én lép fel a Szigeten – másodszor, 2022-ben már színpadra léptek ugyanitt –, és bár a koncert hónapok óta ott szerepel a programtáblában, az elmúlt napokban indult hatalmas tiltakozáshullám a koncertjük ellen. Művészek, fellépők, szervezetek és egy miniszter is hangot adott annak, hogy a koncertnek nem szabadna megvalósulnia.
- A Magyar Nemzeti Táncegyüttes kikötötte, hogy tervezett augusztus 10-i koncertjüket csak akkor tartják meg, ha a Kneecap nem lép színpadra. „Az antiszemita, uszító tartalmak nem tartoznak a véleménynyilvánítás szabadságának körébe, és nincs helyük olyan eseményen, amely a kulturális sokszínűséget és a befogadást hirdeti” – írták.
- A Mazsihisz hozzájuk hasonlóan azzal érvelt, hogy az antiszemitizmus hirdetése nem a kulturális sokszínűség része,
- Óbuda polgármestere, Kiss László is nemtetszésének adott hangot. „Óbuda-Békásmegyer Önkormányzat elítél minden rasszizmust, erőszakos cselekményt, gyűlölködést éltető megmozdulást! Mindezek okán nem látjuk szívesen a zenekart a kerületünkben” – írta Kiss.
- A Sziget főbejáratánál, a K-hídnál július 11-én mintegy kétszázan demonstráltak a zenekar fellépése ellen,
- Bóka János európai ügyekért felelős miniszter levélben kérte Kádár Tamást, a Sziget főszervezőjét, hogy „hozzon felelősségteljes döntést” a fesztivál programjáról.
- Több tucat magyar művész írta alá azt a petíciót, amelyben azt kérik a Sziget szervezőitől, töröljék a koncertet. Olyan nevek szerepelnek az aláírók közt, mint Nemes Jeles László, Presser Gábor, Spiró György, Mácsai Pál, Koncz Zsuzsa, Majka, Geszti Péter és Gálvölgyi János.
Ki ez a három ír srác, akikre ennyien dühösek?
The post Mi az a Kneecap, és miért gyűlöli most éppen őket a fél világ? first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu