„Mickey tényleg csodálatos, odaadó férj, de magyar!” – üres zsebbel és nagy mosollyal érkezett Amerikába a későbbi férfiideál

Thumbnail for 6528586

Harmincéves családi titokról rántotta le a leplet Mariska Hargitay új, édesanyjáról, Jayne Mansfieldról szóló dokumentumfilmjében, ami egyébként rendezőként való debütálása is volt egyben. A leginkább az Esküdt ellenségek: Különleges ügyosztály című sorozatból ismert színésznő – akinek neve igencsak árulkodik magyar származásáról – felfedte: valójában nem Mickey Hargitay, a magyar származású testépítő-színész a vérszerinti apja, hanem Nelson Sardelli olasz származású énekes-komikus.

De ki volt Mickey Hargitay?

Kőbányáról Hollywoodba

Hargitay Miklós 1926-ban született Budapesten. Szegény kőbányai családból származott, és szinte az anyatejjel szívta magába a sportszeretetet, atléta apja ugyanis kemény elvárásokat támasztott a gyerekei felé.

Miklós az évek során több sportágban is kipróbálta magát:

  • fivéreivel az országosan turnézó Fényes Cirkusz társulatát erősítették akrobataként,
  • csatár volt a Ferencváros focicsapatában,
  • gyorskorcsolyázóként több közép-európai bajnoki címet is bezsebelt.

A Képmás egy róla szóló korábbi cikkében felidézi: tizenévesen a Szabadság tér környékén lévő korcsolyapályán gyakorolt, egyrészt, mert feltett szándéka volt kijutni az 1948-as londoni olimpiára, másrészt azért, mert csak ott tudott zuhanyozni, otthon ugyanis nem volt meleg vizük.

Bryan Wharton / Daily Express / Hulton Archive / Getty Images Mickey Hargitay 1963-ban.

A sport mellett a budapesti Műegyetem építész karán tanult, legalábbis ezt állította magáról. Magyarországot a második világháború után hagyta el, hogy pontosan mikor és miért, arról megoszlanak a vélemények. Egyes források szerint diplomás mérnökként szeretett volna szerencsét próbálni a tengerentúlon, egy másik verzió szerint amiatt emigrált, mert katonai behívót kapott, miután a háború alatt náciellenes tevékenységet végzett.

Ő maga úgy mesélte, hogy alig múlt tizennyolc éves, amikor megérkezett az Egyesült Államokba, pontosabban New York Brooklyn városrészébe hajóval.

Tíz dollár volt a zsebében és vidám mosoly az arcán

idézi az Index Hargitayt, aki számára az „amerikai álom” első állomása egy gyümölcspiacon volt, kétdolláros napidíjjal. Később nyugatabbra ment, de továbbra is alkalmi munkákból tartotta fenn magát. Az építőiparban dolgozott, vízvezetékeket szerelt és ácsmunkákat vállalt.

Első felesége egy helyi artistanő, Mary Birge volt, akivel duóban léptek fel Indianapolis éjszakai klubjaiban. Egy közös gyerekük született 1949-ben, Tina, de a házasságuk néhány év után véget ért.

Kigyúrta magát, és övé lett a világ

A Hargitayról írt legtöbb anyagban sorsdöntő pillanatként jegyzik, amikor a magyar fiatalember egy amerikai magazin címlapján megpillantotta Steve Reevest. A tökéletesen szimmetrikus testéről ismert amerikai testépítő annak idején sorra zsebelte be a legmenőbb címeket: a negyvenes években volt Mr. America, Mr. World, majd Mr. Universe. Később az olaszországi peplum-filmek ünnepelt sztárja lett. Ezek régmúltban játszódó, csodás elemekkel feldúsított kalandfilmek voltak, melyeknek a hősei történelmi és mitológiai alakok. Reeves olyan maszkulin karakterek bőrébe bújt a filmvásznon, mint Herkules, Góliát vagy Sandokan. Pályája csúcsán a kor egyik legjobban fizetett színésze volt Európában.

Hargitayt olyannyira inspirálta Reeves karrierútja, hogy maga is belevágott teste építésébe. Egy nap kíváncsiságból besétált egy edzőterembe, és bármilyen előzetes tapasztalat nélkül a feje fölé emelt közel 100 kilót, miközben alatta akkor mindössze 85 kilót mutatott a mérleg. Bár nem sok esélyt jósoltak neki, ő a Mr. Indianapolis és a Mr. Kelet-Amerika cím elnyerését követően 1955-ben Mr. Universe lett.

The post „Mickey tényleg csodálatos, odaadó férj, de magyar!” – üres zsebbel és nagy mosollyal érkezett Amerikába a későbbi férfiideál first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest