Hatalmas öröm fogadta szerda este a tűzszüneti megállapodás bejelentését nemcsak Gázában, Ciszjordániában és Izraelben, de túlzás nélkül az egész világon. A nagyhatalmak vezetői közül elsőként Donald Trump, a jövő héten beiktatandó amerikai elnök jelentette be a tűzszünetet, majd a közvetítői tevékenységet végző katari kormány és a még néhány napig az ovális irodát elfoglaló Joe Biden is tartott győzelmi sajtótájékoztatót.
Ám az öröm és a felszabadulás ünnepi hangulatába már szerda este bekeveredtek szkeptikus hangok. A tizenöt hónapja tartó gázai háború során már többször bebizonyosodott, hogy a tűzszünetben csak akkor lehetünk biztosak, ha túl vagyunk rajta. A tavaly novemberi fegyvernyugvás például mindössze hét napig tartott ki, azóta pedig a folyamatos tárgyalások ellenére nem sikerült összehozni egy kompromisszumot. Ebben az időszakban gyakran jártunk közel ahhoz, hogy karnyújtásnyira tűnjön az áttörés, csakhogy aztán összeomoljanak a remények.
Már csak ezek fényében is óvatosnak kell lennünk, mielőtt biztosra vennénk bármit, vagy előre örülnénk a gázai békének. A jelenlegi, törékeny helyzetben öt tényező is körültekintésre int minket, és ezek inkább a szkeptikus álláspontot erősítik.
1. Még nincs aláírt megállapodás
A két tárgyalódelegáció látszólagos hozzájárulása és a közvetítők magabiztossága ellenére egyelőre még nincs kézzelfogható megállapodás: a felek még csütörtökön is folytatták az egyeztetéseket, és a megállapodás után még szükség lesz az izraeli fél hozzájárulására is. Ez a cikk írásakor még nem történt meg, és mivel az izraeli belpolitikai folyamatok eddig is az egyik legfontosabb akadályát jelentették a megállapodásnak, ezért ezt semmiképpen sem tekinthetjük lefutott körnek.
Baljós jelek már most is látszanak. Szerda este Benjamin Netanjahu kormányfő nem tartott sajtótájékoztatót arra hivatkozva, hogy csak akkor szólal meg, amikor már van végleges megállapodás. Az izraeli kormánynak elvileg csütörtök 11-kor kellett volna üléseznie, ezt azonban két ok miatt elhalasztották. Egyrészt az izraeli kormányfő szerint a Hamász az utolsó utáni pillanatban újabb követelésekkel állt elő, amik miatt a véglegesítés folyamata elhúzódik. Másrészt a kormánykoalíció szélsőjobboldali tagjai, köztük a Bezalel Smotrich vezette Vallási Cionizmus párt nem támogatja az egyezményt, annál inkább a háború folytatását, és a kormányból való kilépéssel fenyegetnek. Ettől még átmehet a megállapodás, és az ellenzéki pártok beugorhatnak a koalícióba, de az mindenképp nehézségeket jelentene a kormányfőnek. Ezek a problémák nem újak, és jelenleg kérdéses, hogy akad-e új megoldás rájuk.
2. Ha lesz is megállapodás, a tűzszünet nem azonnal lép életbe
Az optimista forgatókönyv szerint is csütörtök este lehet végleges megállapodás, amely a jelenlegi tudásunk szerint vasárnap lépne életbe. Ez azt jelenti, hogy három napig még folytatódnának a harcok. Ilyen esetekben mindkét fél, de elsősorban az izraeli hadsereg fokozhatja a nyomást, hogy az utolsó pillanatban is elérjenek taktikai célokat. És valóban, az esti bejelentések óta is folytatódtak az izraeli bombázások. Az ilyen lépések akár szándékosan, akár szándék nélkül alááshatják a megállapodást – még mielőtt életbe lépne.
The post Miért nagyon képlékeny a gázai tűzszünet? first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu