Nagy visszhangot kapott a nyugati nyilvánosságban, hogy Szíria új de facto vezetője múlt pénteken nem fogott kezet Annalena Baerbock német külügyminiszterrel, miközben Jean-Noel Barrot francia külügyminiszternek kezet nyújtott, amikor a két nyugati ország diplomáciájának vezetője az Európai Unió nevében hivatalos látogatást tett Damaszkuszban. Az erről szóló videó be is járta a közösségi médiát:
Why didn’t Baerbock and al-Julani shake hands?
Social media is buzzing with questions about why Syrian leader al-Julani and German Foreign Minister Annalena Baerbock didn’t exchange a handshake. Many interpreted this as a sign of disrespect, especially since Baerbock traveled to… pic.twitter.com/3Pybniy0bg
— NEXTA (@nexta_tv) January 3, 2025
A felvételen jól látható, hogy Abu Mohamed al-Dzsúlani, másik nevén Ahmed Al-Sara’a látványosan kerüli a kézfogást a német külügyminiszternővel. Az ördög azonban itt is a részletekben rejlik: találkozásukkor Annalena Baerbock a mellkasa előtt összekulcsolta a kezét, a szíriai iszlamista vezető pedig a szívére helyezte a jobb kezét, majd enyhén meghajolt.
Ez a gesztus a diplomáciában szokatlan ugyan, de nem tűnik ellenséges gesztusnak a szíriai vezető részéről.
Az iszlám kultúrában az ismeretlen nők megérintése fő szabály szerint kerülendő, a mellkasra helyezett kéz viszont az üdvözlés bevett formája olyan esetekben, ha a testi érintkezés nem indokolt, vagy a vallási szabályok ezt nem engedik meg. A mellkas előtt összekulcsolt kar az arab kultúrában viszont hagyományosan a tekintély elismerését jelzi.
Annalena Bearbock az üggyel kapcsolatban már a látogatás napján, pénteken este közölte, számított rá, hogy az üdvözlés nem fog simán menni.
Azt hiszem, a tárgyalópartnereim is tisztában voltak ezzel, hiszen a francia külügyminiszter sem nyújtotta a kezét
– fogalmazott. A német külügyminiszter értelmezéséből látszik, hogy a hagyományosan nyugati gyökerű diplomáciai protokoll megbontása nem okozott különösebb zavart a nemzetközi kapcsolatokban. A német és francia külügyminiszter szíriai látogatása a közeledést célozta, és az is látszik, hogy a nyugati országok vezetői inkább óvatosan kivárnak.
A 24.hu által megkérdezett protokollszakértő, Görög Ibolya lapunknak azt mondta:
A diplomáciában a kézfogásnak azért van jelentősége, mert teljesen bevett szokás. Egy kivétel adódik: ha a két ország háborús állapotban van, akkor a nagykövetek nem fognak egymással kezet.
A protokollszakértő kifejtette, fő szabály szerint bemutatkozásnál ugyan a nők kezdeményezhetik a kézfogást a férfi partnerrel, más a helyzet viszont, ha vendégfogadásról van szó. Ilyenkor mindig a fogadó fél nyújt kezet, függetlenül attól, hogy a vendég férfi vagy nő – részletezte a szakember. Ez alapján egyértelműnek látszik, hogy a diplomáciai protokollt Ahmed el-Sara’a bontotta meg.
The post Miért nem fogott kezet Szíria új vezetője a német külügyminiszterrel? first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu