100 ezer dollárt, azaz mintegy 35,9 millió forintot nyertek azok a kutatók, akik fényt derítettek a delfinek sípolásszerű hangjainak jelentésére – írja a The Guardian. A Coller-Dolittle-díjat tavaly indította el a Jeremy Coller Alapítvány és a Tel Aviv-i Egyetem, az elismeréssel a fajok közötti kétirányú kommunikációt díjazzák.
A nyertes csapat, a Sarasota Delfinkutatási Program, amelyet Laela Sayigh és Peter Tyack, a Woods Hole Oceanográfiai Központ munkatársai vezetnek. A csapat a floridai Sarasota közelében tanulmányozza a palackorrú delfineket.
A tudósok nem invazív technológiákat, például hidrofonokat és tapadókorongokkal rögzített digitális akusztikus jeladókat használtak az állatok hangjainak rögzítésére. Ezeket két kategóriába, jellegzetes és nem jellegzetes csoportba sorolták, utóbbiba tartoznak a delfinek hangjainak mintegy 50 százalékát adó, egyébként kevéssé értett zajai.
Legújabb, független szakértők által még nem ellenőrzött publikációjukban a szerzők legalább 20 ilyen hangot azonosítanak. A kutatók két olyan hangtípust is találtak, amelyeket minimum 25 egyed használt.
Amikor a kutatók visszajátszották ezeket a delfineknek, az egyik elkerülési reakciót váltott ki, ami arra utal, hogy riasztójel lehet, míg a másik különféle reakciókkal járt, ez pedig azt sugallja, hogy a hang valamilyen váratlan eseményhez kötődik.
Sayigh elmondta: győzelmük meglepetésként érte őket.
A zsűrit Yossi Yovel, a Tel Aviv-i Egyetem zoológiaprofesszora vezette, aki kollégáival korábban gépi tanulási algoritmusokat vizsgálta a denevérek kommunikációját. Yovel szerint a Sarasota Delfinkutatási Program vizsgálata leginkább a hatalmas adatbázis miatt érdekes, amely számos további izgalmas eredményhez vezethet.
Jonathan Birch, a London School of Economics filozófiaprofesszora és a zsűri tagja kiemelte: az állatok kommunikációjának megfejtését leginkább az információk hiánya akadályozza. Éppen ezért van szükség a Sarasota Delfinkutatási Programra, amely rendkívüli hangkönyvtárat épített fel.
Idén mintegy 20 csapat nevezett a versenyre, ezek közül négy jutott a döntőbe, a többi szakértő a fülemülék, a tintahalak és a selyemmajmok kommunikációját elemezte. Immár a 2025–2026-os pályázatra is lehet nevezni.
A 100 ezer dolláros díj mellett a versenyzők 10 millió dollár értékű befektetést vagy 500 ezer dollár készpénzt is nyerhetnek. Ehhez olyan algoritmust kell kifejleszteniük, amely révén úgy kommunikálhatnak állatokkal, hogy azok nem veszik észre: valójában emberekkel beszélgetnek. Ez egyelőre meglehetősen távoli célnak tűnik.
The post Milliókat fizettek a delfinek beszédének megértéséért first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu