Kína megkezdte minden idők legnagyobb vízerőművének, illetve az ahhoz tartozó gátrendszer építését – írja az IFLScience. A létesítmény mellett eltörpül majd a jelenlegi rekorder, a szintén kínai, a Jangcén kialakított Három-szurdok-vízerőmű.
Az új gát a Jarlung Cangpo folyó alsó szakaszán, a Tibeti Autonóm Területen épül. Li Csiang kormányfő július 19-én, Nyingcsi városában tartotta meg az ünnepélyes alapkőletételt.
A rendszer éves termelése 300 milliárd kilowattóra lesz, ami majdnem háromszorosa a Három-szurdok-vízerőmű által előállított mennyiségnek.
Az új létesítmény energiájának nagy részét Tibetből Kína más régióiba vezetik majd át felhasználásra.
A vízerőművek a gravitációt és az adott folyó mozgási energiáját használják fel turbináik meghajtására, ezek generátorokat üzemeltetnek. Mivel nincs közvetlen levegő- és vízszennyezés, az ilyen termelést alapvetően tisztának tekintik, igaz, már egy kisebb vízerőmű kiépítése is rendkívüli ökológiai-környezeti hatásokkal jár. Kína az utóbbi években nagy hangsúlyt fektetett a zöld energiaforrások fejlesztésére, eközben azonban továbbra is erősen függ a fosszilis hordozóktól.
A Jarlung Cangpóra tervezett rendszer rendkívül költséges, mintegy 1200 milliárd jüanba (körülbelül 56.839 milliárd forintba) kerül. Az építkezés geopolitikai feszültséggel is jár, mivel a folyó Indián és Bangladesen is keresztülhalad, itt Brahmaputrának, illetve Dzsamunának nevezik. Mindkét ország aggodalmát fejezte ki a projekt vízbiztonsági hatásai miatt.
A hasonló beruházások a világ más térségeiben is államközi feszültséget okoznak, a legismertebb példa erre az etiópiai órásgát projektje. Egyes szakértők szerint ezek a súrlódások idővel akár vízháborúkká is fajulhatnak.
The post Minden idők legnagyobb vízerőművét építi fel Kína first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu