Mindössze pár száz milliárd

Thumbnail for 6436693

Kenesei István: A miniszter félrelép

Most amikor oly hangosan emlegetik, miket művelt Matolcsy MNB-elnökként a bank bevételéből létrehozott alapítványaival, nem tudok nem emlékezni saját prófétai indulatomra, hiszen már 2014 novemberében ezt írtam e lapban: „Mindehhez [vagyis az akkori egyetemalapításokhoz] további új intézmények csatlakoznak, elsősorban például a Magyar Nemzeti Bank, illetve annak elnöke által felállított alapítvány pénzéből jövőre elindítani kívánt kecskeméti közgazdasági „egyetem”, amelyre épp a napokban adott még 10 milliárdnyi elkölthető támogatást az MNB vagyonával sajátjaként bánó elnök.”

Mi ez?

Hetente egy-egy részletet mutatunk az Élet és Irodalom legújabb számából. Ha tetszik, az írásokat elolvashatja a www.es.hu oldalon vagy a péntekenként megjelenő lapban. Már online is: www.es.hu/elofizetes

(Hátramenetben,2014/46., nov. 14.) Az utóbb a szolnoki és kecskeméti karok egyesüléséből Kecskeméti Egyetem néven létrehozni kívánt, majd egy gyors parlamenti elővágással Pallasz (sic!) Athéné Egyetemként becikkelyezett, és végül Neumann János Egyetem (NJE) néven véglegesített intézmény faramuci sorsát a neki ajándékozott MNB-pénzekkel együtt e hasábokon is lehetett követni, az olyan mellékszálakkal együtt mint a sümegi (ál)főiskolára elpazarolt tízmilliók, a pécsi földtudományi doktori programhoz hozzácsapott további összegek, melyekből fejenként havi 300 ezres doktori ösztöndíjakat finanszíroztak, a budai Várban felvásárolt és felújított épületek, melyekben önálló doktori iskolát terveztek például a „Bölcs Várra” átkeresztelt volt budai városháza épületében (amelyhez oly sok személyes emlék is köt, hiszen egykor az MTA Nyelvtudományi Intézeté volt, majd a Collegium Budapest működött benne).

Ennek a történetnek most csak egyetlen szálára koncentrálok, pedig volna itt elég idézni való a régi cikkekből. A pécsi doktori iskola hallgatói között tűnt fel ugyanis a Nemzetgazdasági Minisztérium korábbi államtitkára, majd az MNB stratégiai igazgatója, az a Csizmadia Norbert, aki jelenleg a kecskeméti NJE kuratóriumi elnöke, és akinek a nevét kötik össze az NJE alapítványi vagyonának korrupciót sejtető kihelyezésével. Szemben egykori főnökével, aki jó ideig törekedett doktori fokozatra, de azután ehelyett csak (közpénzen) az unortodox elméleteit taglaló könyveit adta ki, Csizmadia Pécsett valóban megszerezte a PhD-jét és mivel kinevezésekor nem töltött be állami vezetői tisztséget, az Erasmus-konfliktus miatt sem kellett lemondania.

Váncsa István: Mindössze pár száz milliárd forint

Az amerikai Igazságügyi Minisztérium bejelentette, hogy megkezdődött a Bernard Madoff-féle piramisjáték-csalás áldozatainak kártalanítására létrehozott alap utolsó kifizetési köre. A Madoff Victim Fund eddig több mint négymilliárd dollárt fizetett ki csaknem negyvenegyezer károsultnak, ez a veszteségek kilencvennégy százalékának megtérülését jelenti, adta hírül a BBC a múlt év végén.

Keblünk most büszkén dagadozik, kiderült ugyanis, hogy Amerikát e tekintetben is leköröztük. Az amerikai piramisjáték-csalás felső tagozatosok nagyszünetben elkövetett turpissága ahhoz képest, amit a mi nagyjaink bemutattak, ők ugyanis a kétharmados törvényhozás minden fegyverét virtuóz módon forgatván próbálták az MNB-alapítványok vagyonát a közfigyelem és az igazságszolgáltatás elől elrejteni. Mármint a saját zsebükben, nem máshol, ehhez ugyanis értenek. A nagy mutatvány nem igazán jött össze ugyan, evvel együtt hőn szeretett kormánypártunk igyekszik a most kirobbant botrányt oly messze tolni el magától, amilyen messze csak lehet.

Pontosítsunk. Valójában csak több száz milliárd forintnyi közpénzről van szó, amely beavatottak roppant szűk körének értő közreműködése folytán közpénzjellegét végképp elvesztvén elillant. Civilizáltabb európai országokban efféle dolgok nem túl gyakran fordulnak elő, nekünk momentán semmi hasonló nem jut az eszünkbe, ám ez bizonyára a mi egyre ritkásabb szövetű memóriánknak tudható be elsősorban, objektív viszonyítási alapnak aligha tekinthető.

Iszik- e vizet a hal?

Balogh Zsolt György, az infokommunikációs jog szakértője, a Corvinus Egyetem oktatója válaszol.

A magyarországi kormányzás minőségéről megoszlanak a vélemények, de az biztos, hogy a kormánynak életeleme a politikai hadviselés. Ebben új frontot ugyan nem nyitott, de új attakot kezdett azzal, hogy huszonnyolc év után a gyermekek védelmére hivatkozva gyakorlatilag betiltotta a budapesti Pride felvonulást. A gyülekezési törvény alapjogot korlátozó módosításában az akár kétszázezer forintos pénzbírság kilátásba helyezésén kívül az volt a legijesztőbb, hogy a résztvevők azonosítására lehetővé tették az arcfelismerő rendszerek használatát. Mennyiben fér meg ez az európai joggal?

Szűcs R. Gábor: Önzetlenség – Magyar segítségnyújtás a boszniai Szerb Köztársaságnak

A magyar kormány, de személyesen Orbán Viktor is a szívén viseli a boszniai Szerb Köztársaság (Republika Srpska, RS) ügyét, bármi legyen is az. Minden vonatkozásáról nem tudunk, de hát nem is a mi orrunkra kötendő. Most mégis bemutatok néhány kockát ebből a mozaikból. Mire (is) költik az adóinkat?

Orbán Viktor 2021. november 6-án az RS-ben tett látogatása során vendége volt Milorad Dodik elnöknek Laktašiban, a vendéglátó rezidenciáján. A diplomáciában ez önmagában túlmutat a hivatalos látogatáson, bensőséges, barátinak mondható viszonyt jelez. Radovan Višković miniszterelnök (aki, akárcsak Dodik, azóta országos elfogatóparancs hatálya alatt áll, és Bosznia-Hercegovina [BiH] hatóságai kérelmezték az Interpoltól a nemzetközi elfogatóparancs kiadását – az RS valahogy Az utolsó meggymag című Örkény-egypercesre emlékeztet) ekkor elmondta, hogy a magyar kormány százmillió euró összegű beruházási alapot hoz létre az RS kis- és középvállalkozásai számára, amelyből mezőgazdasági és egyéb gépeket vásárolhatnak, harmincszázalékos önrésszel. A fennmaradó hetven százalékot nem kell visszafizetni. Az RS-ben ennek megvalósítására létrehozott Progressus nevű alap 2022. január 1-étől vált operatívvá. Érdekessége, hogy a forrás a Bethlen Gábor Alapítvány, amelynek célja a határon túli magyarság támogatása. Az RS-ben nincs számottevő magyar nemzetiség. Egész Bosznia és Hercegovinában összesen 350, magát magyar nemzetiségűnek valló személy él, ebből az RS-ben 160.

Szponzorált tartalom

A cikk az Élet és Irodalom támogatásával készült.

The post Mindössze pár száz milliárd first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest