Vasárnap tartották Orbán Viktor Harcosok Klubjának nyitóeseményét, a rendezvényen 10 ezer, főként az online médiában küzdő „harcos” kapott muníciót fideszes politikusoktól és véleményvezérektől arra vonatkozóan, hogyan lehet felvenni a harcot – persze kimondatlanul – a Tisza Párt ellen.
Bár az eseményt hivatalosan nem kötötték össze Chuck Palahniuk 1996-os regényével vagy az abból készült, 1999-es David Fincher-filmmel, a BOK csarnokban tartott rendezvény apropóján adódik a párhuzam az eredeti művel. Azzal pedig, hogy a regényt és a filmet újra beemelték a köztudatba, láthatóvá vált, hogy az abban közel harminc éve boncolgatott problémák aktuálisabbak, mint valaha.
Miről is szól az „eredeti” mű?
A Harcosok klubja egyik főszereplője a Narrátor (a filmben Edward Norton), egy alvási zavarokkal küzdő, skizofrén, mentálisan instabil férfi, aki kezdi elveszíteni az irányítást az élete felett, miközben küzd a démonjaival. Az élete akkor változik meg végérvényesen, amikor megismerkedik Tylerrel (a filmben Brad Pitt), aki az ő totális ellentéte: nem törődik a társadalmi elvárásokkal, erős, bátor és még jól is néz ki. Ketten együtt létrehozzák a Harcosok klubját azzal a céllal, hogy megéljék a férfiasságukat, és romba döntsék a világot.
Az csak a történet végén derül ki, hogy a Narrátor és Tyler ugyanaz a személy, előbbi megroppant elmeállapotából kifolyólag.
A Harcosok klubja 8 szabályra épül:
Senkinek egy szót se a klubról.
Senkinek egy kurva szót se erről a klubról.
Ha az egyik fél feladja vagy harcképtelenné válik, a bunyónak vége.
A küzdelem kétszemélyes.
Egyszerre egy harc zajlik.
Ing és cipő nélkül folyik a harc.
Minden küzdelem addig tart, ameddig tart.
Ha valaki először jár a klubban, aznap este harcolnia kell.
Palahniuk idővel kultikus státuszba emelkedő könyve 1996-ban jelent meg, a film – amelynek Palahniuk a forgatókönyvírója volt – 1999-ben. A regény kedvező fogadtatás kapott, de popkulturális ismertsége össze sem mérhető a filmével, még úgy sem, hogy Fincher rendezése sem volt kimondottan kasszasiker a premier idején – jelentőségét viszont mind a mai napig érezzük.
Ahogy a szerző korábban elmondta, a könyv megírását az motiválta, hogy akkoriban többnyire olyan könyvek uralták a listákat, melyek főleg a nők szerepével, társadalomban elfoglalt helyükkel foglalkoztak, és kevés alkotás született, ami a férfiak megváltozott vagy változóban lévő pozíciójára reagált volna.
A Harcosok klubja leginkább a férfiakat, a férfiasságot érintő problémákat boncolgatja, miközben globális kérdésekre is reflektál, láthatóvá válik benne a fogyasztói kultúra, a média személyiségromboló hatása, az értékvesztés, a férfiakkal szembeni társadalmi elvárások okozta nyomás, a munkahelyi kiégés, az egyéni szabadság elvesztése és keresése.
Rámutat, hogy a társadalmi elvárások, az irtózatos mértékű nyomás milyen romboló lehet a személyiségre, továbbá arról is mesél, hogy a meghasonulás milyen formában jelenik meg, és melyek a társadalomra veszélyes hatásai.
Mintha újra a kilencvenes években lennénk
Palahniuk regénye és az abból készült film így tökéletesen illeszkedik az utóbbi években felerősödő – a férfiakkal és a férfiassággal kapcsolatos – diskurzusokhoz, például arról, hogy milyen veszélyei lehetnek annak, ha egy férfi meg akar felelni a társadalmi elvárásoknak.
The post Miről szól az eredeti Harcosok klubja, amelynek a címéből a Fidesz elit harcosai inspirálódtak? first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu