A gyermekvédelmi intézményekben idén áprilisban indult az a kísérleti program, amelynek keretében jelenleg 10 telephelyen alkalmaznak vagyonőröket – tudta meg a Népszava. A Belügyminisztérium arról tájékoztatta a lapot, hogy Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság (Szgyf) fenntartásában lévő intézmények akkor vehetik igénybe a szolgáltatást, ha úgy ítélik meg, hogy a szakmai munkájukat segíthetik a vagyonőrök.
A lap felidézi: Fülöp Attila, a Belügyminisztérium gondoskodáspolitikáért felelős államtitkára egy bejegyzésében azt írta: a folyamatos vagyonőrszolgálat bevezetésekor az volt a cél, hogy növeljék a biztonságérzetet – különösen a női munkatársak számára –, illetve erősítsék a rend fenntartását a gyermekvédelmi intézményekben.
A Népszava megkereste a belügyi tárcát azt tudakolva:
- pontosan mi a feladatuk a vagyonőröknek,
- mire van felhatalmazásuk,
- milyen eszközökkel kezelhetik a gyerekek közötti konfliktusokat,
- és ehhez milyen képzést, felkészítést kapnak.
A minisztérium válaszában közölte: a vagyonőrök alkalmazása a biztonságos környezet kialakítását, illetve a gyermekek és a nevelők biztonságérzetének növelését szolgálja, feladatuk közé tartozik az objektumvédelem, az épületek és telkek ellenőrzése, a vendégek és dolgozók beléptetése, a rongálások megelőzése, feltárása és dokumentálása. Hozzátették: alkalmassági és képesítési feltételeiket a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól szóló törvény határozza meg. A vagyonőrök nem az Szgyf intézményeinek munkavállalói, megfelelő emberi, szakmai felkészültségük biztosítása és ellenőrzése foglalkoztatójukat terheli. Speciális kiválasztás és felkészítés után választja ki a vagyonőröket a szolgáltató, figyelemmel a speciális igényű gyermekekkel való találkozásokra.
A lap rákérdezett arra is, hogy a gyermekvédelmi intézmények dolgozói számára kötelezővé tett kifogástalan életvitel vizsgálat a vagyonőrökre is érvényes-e? Erre azt a választ kapták: nem.
A Népszava szerint nehezen érthető, hogy miközben a gyermekvédelmi rendszer alap- és a szakellátását „mennyiségi és minőségi” szakemberhiány jellemzi, épp a rendvédelmi fejlesztés élvez prioritást. Mint írják, nem tudni, hogy a magatartási problémák, pszichoszociális- pszichés zavarok, szerhasználat kezelésében – többek között ez a szakmai munka egy intézményben – a vagyonőr, aki a hivatkozott törvény alapján közterületnek nem minősülő létesítmény őrzésére hivatott, milyen szerepet tölthet be.
The post Mit csinálnak a vagyonőrök a gyermekvédelmi intézményekben? first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu