Műtárgyak százait adta vissza Kambodzsának egy furcsa hátterű magyar műgyűjtő

Hosszú évek tárgyalásai értek véget nemrég a kambodzsai kormány, illetve egy magyar műgyűjtő között, így az ázsiai ország több száz khmer műkincset kapott vissza – írja a kambodzsai kormány bejelentése nyomán a Khmer Times kambodzsai hírportál.

Hun Manet kambodzsai miniszterelnök üdvözölte a khmer műkincsek visszakerülését, majd nevesítette is a gyűjtőt, hiszen elárulta: a tárgyalások a magyar kormány, illetve Zelnik István között zajlottak.

A délkelet-ázsiai ország hosszú ideje küzd a több évtizedes polgárháború alatt elveszett kambodzsai kulturális örökségének visszaszerzéséért, ebben pedig a mostani történések fontos fejezetet jelentenek – teszi hozzá az MTI.

A Magyar Délkelet-Ázsiai Intézet, valamint a kétes értékű tárgyakat is rejtő Délkelet-ázsiai Aranymúzem ellentmondásokkal teli, meglepő kapcsolatokkal is rendelkező alapítója évtizedekig gyűjtött műtárgyakat Ázsia-szerte, többek között Kambodzsában is. A kétezres évek eleje óta támogatta az Angkorban és Koh Kerben végzett régészeti és tudományos munkát, ami hozzájárult, hogy Kambodzsa sikeresen jelölte Koh Kert az UNESCO világörökségi listájára.

A magyar gyűjtő a lap beszámolója szerint az összes birtokában lévő khmer műtárgyat, köztük 183 darab khmer selyemtextíliát, valamint számos őskori és ókori műkincset, érméket, gyöngyöt és dísztárgyat adott vissza a kambodzsai államnak, köztük számos az angkori, illetve az azelőtti korszakból származó tételt is. Ezek egy része a polgárháború alatt illegálisan tűnhetett el.

A kambodzsai kulturális minisztérium közleményében felidézte: Zelnik már korábban is számos khmer műtárgyat adott vissza, mégpedig önkéntesen, ami

nemcsak erős etikai értékeket tükröz, hanem az emberiség kulturális örökségének védelméhez is hozzájárul.

The post Műtárgyak százait adta vissza Kambodzsának egy furcsa hátterű magyar műgyűjtő first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest