Nagyon fontos a rendszeres látásvizsgálat, csak nem mindegy, hová megyünk

Thumbnail for 6610010

A közeljövő egyik legkomolyabb, mégis alig tárgyalt egészségügyi kihívása a látásromlás, erről már egy 2016-os nagyléptékű kutatás is beszámolt.

Az abban leírtak szerint 2050-re a világ népességének több mint fele, mintegy 5 milliárd ember lesz rövidlátó. A jelenség hátterében a városi életmód, a természetes fény hiánya, és mindenekelőtt a digitális képernyők túlzott használata áll. A közelre történő fókuszálás – olvasás, monitor- és telefonhasználat – különösen a gyerekek és fiatal felnőttek esetében növeli a kockázatot. Megállítani talán nem, de kezelni lehet ezt a helyzetet.

A rövidlátók számának növekedése nemcsak azzal jár, hogy több szemüveget és kontaktlencsét viselő emberrel találkozunk majd az utcán, vagy a családunkban. Sokkal komolyabb egészségügyi kockázatokat is meg kell említeni: a rövidlátás növeli a szürkehályog kialakulásának, illetve a retina elváltozásainak az esélyét.

A legnagyobb szerepet valószínűleg a digitális eszközök használata jelenti, ugyanis a CVS, azaz a számítógépes látás-szindróma ma is tömegeket érint. Elég csak a fiatalabb generációkra gondolnunk, akik már pihenés gyanánt is a képernyő előtt töltik az időt, amihez a szemfáradtság, homályos látás, száraz szem és romló koncentráció tüneteit írhatjuk fel. De ide sorolhatjuk még a ritkább pislogást, a képernyőhöz való túl közeli ülést, illetve a rossz testtartást is.

A digitális eszközhasználat minden korosztály látására hatást gyakorol, a középkorúak esetében a vártnál hamarabb jelentkezhet olvasási nehézség vagy fejfájásos panasz.

Fotó: Getty Images

Ne legyintsünk a látásromlásra!

Sokan hajlamosak elhanyagolni a látásproblémákat, különösen, ha azok elsőre nem tűnnek drámainak. Szakemberhez fordulni, majd szemüveget, kontaktlencsét rendelni nem ördögtől való dolog, igaz, ebben az esetben is nagyon ügyelnünk kell a.részletekre. Például egy nem megfelelően beállított szemüveg nemcsak kényelmetlen, de a koncentrációs képességet is ronthatja.

Akár 30 százalékkal is csökkenhet a figyelmünk fenntartása egy rosszul elkészített szemüvegtől, hiszen a látórendszer igyekszik korrigálni a keletkezett látásproblémát.

A jó professzionális látásvizsgálat során a szakember figyelembe veszi az életmódot, munkakörülményeket, digitális terhelést, sőt a szemszárazságra való hajlamot is. A megfelelő szemüveg tehát nem csak egy segédeszköz, hanem személyre szabott megoldás, amely javítja a közérzetet, fokozza a hatékonyságot. Mindezekben lehetnek segítségünkre a Hoya Center Optikák szakértő látszerészei.

Mire figyelnek az igazán profik?

A nagy nemzetközi optikai láncok és az online áruházak kétségtelenül vonzó ajánlatokkal rukkolnak elő: gyorsan használatra bocsátanak szemüvegeket, legtöbbször kedvező árakon. Csakhogy a megoldásaik általánosak, tömegigények kielégítésére fókuszálnak, a különleges látásproblémák, egyéni igények figyelembevételére csak elvétve törekednek.

Ha nem vagyunk körültekintőek, előfordulhat, hogy a rosszul megválasztott üzletben vásárolt szemüveg esetén:

  • az illesztési pont nem a megfelelő helyre kerül
  • az elkészült szemüveg bizonytalan térérzékelést vagy fejfájást okoz
  • a pontatlan dioptria folyamatos alkalmazkodásra készteti a szemet, ami megterhelő az idegrendszernek
  • a speciális igényeink megoldatlanok maradnak

Egy látszerész végzettséggel rendelkező szakember nem terméket ad el, hanem megoldást kínál a vevőnek. A szakmailag felkészült látásszakértő megváltoztathatja azt, ahogy a világot látjuk.

Ezért is érdemes független optikák felé venni az irányt, ha azt érezzük, romlott a látásunk. Az ilyen szaküzletekben kimagasló figyelmet fordítanak az igényfelmérésre azaz, hogy milyen célra szeretnénk használni a szemüveget, legyen szó számítógépes munkáról, vezetésről, sportolásról vagy beltéri munkavégzésről. A keret kiválasztása során nemcsak az arc anatómiai sajátosságait – például az orrgyök formáját és a kitekintési pont helyzetét – veszik figyelembe, hanem a viselő személyiségét és stílusát is, hogy a szemüveg valóban hozzá illő legyen, minden szempontból.

Plusz előny, hogy a független optikák legtöbb esetben családi vállalkozásokként működnek, ami lehetővé teszi a személyes kapcsolat kialakítását a vásárlókkal. A családi légkörbe visszatérő vásárlók igényei és előzményei már ismertek az ott dolgozó szakemberek számára. Ez megkönnyíti a szemüvegkészíttetés folyamatát, még abban az esetben is, hogyha valamilyen igény- vagy dioptriaváltozás áll fenn. Ez a fajta biztonságérzet majdhogynem felbecsülhetetlen, és ezt a segítséget kaphatja meg a Hoya Center Optikákban.

Nem érdemes kevesebbel beérni, már csak azt nézve sem, hogy a független optikák többsége csúcstechnológiás gépparkkal és a legmodernebb vizsgáló eszközökkel dolgoznak, hogy egyedi gyártású, személyre szabott lencséket és szemüvegeket tudjanak elkészíteni. Lehet, hogy ezek az üzletek anyagi szempontból elsőre nem tűnnek a legkedvezőbbnek, de hosszú távon egyértelműen jobb befektetés hozzájuk fordulni, mint a kommersz nemzetközi optikai láncokhoz.

Egész egyszerűen a pontosság, a tartós, minőségi lencsék mellett az ügyfelekre szabott egyéni törődés túlmutat az árcédulán.

A látásproblémák egyre gyakoribb előfordulása arra hívja fel a figyelmünket, hogy a modern életmód nem csak a mentális és fizikai egészségünket, hanem az érzékszerveink működését is veszélyezteti. Mindenki megérdemli az éles látást – ehhez azonban egyénre szabott szakértelemre és odafigyelésre van szükség. Elengedhetetlen a látásvizsgálat rendszeressége, azt pedig mindig érdemes a legmagasabb szinten igénybe venni.

Szponzorált tartalom

A cikk a Hoya Center támogatásával készült.

The post Nagyon fontos a rendszeres látásvizsgálat, csak nem mindegy, hová megyünk first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest