Egy friss tanulmány alapján a Covid-19-világjárvány jelentős nyomot hagyott az agyunkban, függetlenül a megbetegedéstől – írja a ScienceAlert. A kutatók régóta tudják, hogy a SARS-CoV-2 képes súlyos pusztítást okozni az idegrendszerben, ahogy azt is, hogy a pandémia napjaira jellemző bezártság szintén befolyásolta egészségünket, a mostani vizsgálat azonban különösen mélyrehatóan elemzi a következményeket.
A szakértők szerint a világjárvány okozta mentális, társadalmi és pénzügyi stressz jelentősen öregítette agyunkat. A kutatók egy mesterségesintelligencia-modellt tanítottak be az agy egészséges öregedésének felismerésére a UK Biobankben szereplő több mint 15 ezer ember adatai alapján. Az algoritmust ezután két csoport agyának életkorának elemzésére használták: az egyikben a tagok agyát a pandémia előtt, míg a másikban a járvány előtt és után is megvizsgálták.
Az eredmények azt mutatták, hogy a pandémia alatt az emberi agy átlagosan öt és fél hónappal gyorsabban öregedett, mint 2020 előtt.
Ali-Reza Mohammadi-Nejad, a Nottinghami Egyetem munkatársa és a csapat szerint a legmeglepőbb az, hogy a hatás még azoknál is jelentkezett, akik nem voltak fertőzöttek. A kutató hozzátette: ez jól megmutatja, hogy a pandémia élménye mennyire befolyásolta agyunk egészségét.
Pozitívumnak tekinthető, hogy a változások potenciálisan visszafordíthatók, ezt azonban egyelőre nem mérték fel. Érdemes azt is hozzátenni, hogy az agyi öregedés nem feltétlenül járt a kognitív funkciók romlásával, ezt csak betegek esetében tudták egyértelműen kimutatni.
A szakemberek évek óta tudják, hogy a világjárvány különféle hatásai, stresszfaktorai súlyos hatást gyakoroltak az emberek agyára. A jelenséget eleinte tinédzsereknél gondolták kifejezetten súlyosnak, a fiatal lányoknál pedig különösen látványos elvékonyodást figyeltek meg a főként szürkeállományból felépülő agykéregben.
Az új, felnőttek körében folytatott elemzés viszont épp azt mutatja, hogy a férfiak szürke- és fehérállománya volt érzékenyebb. A gyorsuló öregedés jelei az idősek és a társadalmi vagy gazdasági szempontból hátrányos helyzetű csoportok körében nagyon szembetűnőek voltak.
Korábbi vizsgálatok azt mutatták, hogy a társadalmi elszigeteltség megváltoztathatja az agy szerkezetét, és a szegénység is összefüggésbe hozható az agy gyorsabb öregedésével. Mindkettő hozzájárulhat az agy szerkezeti változásaihoz, a folyamatok megértéséhez azonban további tanulmányokra lesz szükség.
The post Nagyon sokat öregedett az agyunk a pandémia alatt first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu