Napi 16 órát dolgozik egy átlagos űrhajós

Thumbnail for 6619369

Kapu Tibor és csapata befejezte munkáját a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), amely részeként rekordszámú, mintegy 60 tudományos kísérletet végeztek el. Lapunk utánajárt, pontosan hogyan nézhetett ki egy átlagos munkanapjuk a világűrben.

Az ISS-re látogatni minden bizonnyal hatalmas élmény és óriási megtiszteltetés is, azonban semmiképpen sem egy vakáció. Az állomásra utazni költséges mulatság, az ott töltött idő pedig tudományos szempontból is meglehetősen értékes, így fontos, hogy az odalátogatók a lehető leghasznosabb osszák be napjaikat. A NASA ismertetője alapján egy asztronauta munkarendje igen megterhelőnek tűnik: naponta átlagosan 16 órát dolgoznak, de 24 órában készenlétben vannak, vagyis bármikor munkába állíthatják őket, ha szükséges.

Az ISS legénységének fő feladatai a tudományos kutatások folytatása, részvétel az orvosi kísérletekben, illetve az űrállomás karbantartása. Utóbbi az amerikai űrügynökség szerint önmagában kitesz egy teljes munkaidős állást, hiszen a csapatnak folyamatosan ellenőriznie kell az állomás rendszereit, a légszűrőket kell tisztítaniuk, valamint frissíteniük kell a számítástechnikai berendezéseket is, hogy azokat jó állapotban tartsák. Kapu Tiboréknak viszont ezzel nem kellett foglalkozniuk, hiszen ezt a feladatot a Crew-10 küldetés négyfős legénysége látja el.

Ugyanakkor kutatásokat kellett folytatniuk, ráadásul kötelességük volt folyamatosan figyelni a saját élettani értékeiket is, hogy a tudomány jobban megértse, milyen hatással van az emberi szervezetre az űrben töltött hosszú idő.

Kapu Tibor pontos napirendjét nem ismerjük, a NASA által közölt információk szerint arról ugyanakkor lehet elképzelésünk, hogy az űrállomás egy átlagos napja miként fest. Valahogy így:

  • Felkelés után reggelizik és tisztálkodik, majd a legénység tagjai megnézik a napi időbeosztásukat egy számítógépen.
  • Ezt követően vérmintát vesznek mindenkitől, amelyet a nap későbbi szakaszában megvizsgálnak, illetve megbeszélést tartanak, hogy biztosra menjenek, mindenki tudja, mi az aznapi feladata.
  • A munka egy rutinszerű levegőminőség-ellenőrzéssel kezdődik, ami után az asztronauták a kijelölt kísérleteikkel kezdenek el foglalkozni.
  • Később egy másik levegőminőség-ellenőrzés jön, amelyet kétórás testedzés – futógépezés és szobabiciklizés –, illetve ebéd követ.
  • Ebéd után kapnak egy órányi pihenőidőt az asztronauták, de utána vissza kell térniük az állomás karbantartásához, illetve a kísérletek és kutatások folytatásához.
  • Ha minden napi feladat kész, az űrhajósok ellenőrzik az ISS rendszereit, futnak még pár kört a gépen, illetve kitakarítanak.
  • A napot vacsorával, a következő nap teendőinek átbeszélésével, valamint egy kis alvás előtti szabadidővel zárják.

A hétvégi menetrend valamivel lazább, de a takarítás és a karbantartási munkák ilyenkor sem szünetelhetnek.

Lapunk élőben követi Kapu Tibor útját vissza a Földre, a közvetítés alább elérhető:

The post Napi 16 órát dolgozik egy átlagos űrhajós first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest