Nem kell, hogy a depresszió a párkapcsolat végét jelentse!

Thumbnail for 6298879

A depresszió sosem könnyű – akár mi, akár egy szerettünk küzd vele. Nemcsak a depressziós személyt viseli meg a betegség, de a környezetében élőket, a hozzátartozókat is, és a párkapcsolatra ugyanúgy rányomhatja a bélyegét. Ezért is fontos kérdés, hogyan közelítünk a párunkhoz, ha a depresszió tüneteit véljük felfedezni rajta.

Gyanúra adhat okot, ha a társunk:

  • a szokottnál fáradékonyabb, aktivitása lecsökken,
  • sokat alszik vagy épp alvászavarral küzd,
  • elveszti az érdeklődését olyan dolgok iránt, amelyekben korábban örömét lelte, csökken az érdeklődése a világ dolgai iránt,
  • nincs kedve semmihez, még kimozdulni sem otthonról,
  • állandó feszültséget, nyugtalanságot, ingerlékenységet érez,
  • negatív önkép jellemzi,
  • csökken vagy teljesen elvész az étvágya és/vagy
  • kerüli az intimitást, csökken a libidója.

A férfiak gyakran igyekeznek leplezni, hogy lelki problémájuk van. Próbálják valamivel ellensúlyozni a betegséget, legyen az munka, bulizás vagy akár az extrém sportok túlzásba vitele, esetleg kihátrálás az emberi kapcsolatokból. A nők viszont jellemzően többet rágódnak a negatív érzelmeiken, és hajlamosak önmagukat hibáztatni ahelyett, hogy kibeszélnék mindazt, ami bántja őket.

A különböző megküzdési mechanizmusok, valamint az eltérő gondolkodásmód és hozzáállás könnyen konfliktusforrássá válhat a párkapcsolatban. Ha ezeket nem sikerül kibeszélni, az akár sorozatos vitákhoz, elhidegüléshez, végső esetben szakításhoz is vezethet. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy a párok ezekben a nehéz időkben (is) beszéljenek a problémáikról, osszák meg egymással érzéseiket, félelmeiket, szorongásaikat, merjenek segítséget kérni egymástól, és segítsenek is a kedvesüknek, aki hozzájuk fordul a gondjaival – ezzel nemcsak egymást, hanem a kapcsolatot is erősítve.

Hogyan segítsünk?

Még ha ok nélkülinek és megmagyarázhatatlannak tűnik is számunkra ez a „hirtelen mélabú”, az első és legfontosabb, hogy elfogadjuk a depresszió tényét. Ilyenkor a mentálisan egészséges partnernek türelmesnek kell lennie, hiszen a betegség mindig annak a legnehezebb, akit belülről kínoz.

Biztosítsuk a párunkat, hogy nincs egyedül a problémájával, mellette vagyunk! Nem felvidítani kell az illetőt, hanem a segítségére lenni, akár olyan apróságokkal, mint hogy átvállalunk néhány hétköznapi feladatot: ha épp túl fáradt bevásárolni, menjünk el mi magunk a boltba. Ha nincs kedve elmosogatni, nyugtázzuk kritikamentesen.

Álljunk nyitottan hozzá, ha beszélgetni szeretne, de ne sürgessük és ne üldözzük a szeretetünkkel, akaratlanul is erősítve benne az érzést, hogy valami nincs rendben vele. Ne erőltessünk rájuk semmit, ne kezdeményezzünk konfliktust, és legyünk megértőek! Ha elutasít minket, akkor is jelezzük, hogy bármikor számíthat ránk, támogatjuk őt.

A depresszió a legtöbb esetben nem múlik el magától, és senkinek nem kell egyedül leküzdenie a negatív gondolatokat. Ám amennyiben úgy érezzük, mi már kevesek vagyunk ahhoz, hogy segítsünk a szerettünkön, érdemes szakember segítségét kérni.

Hirdetés

Ha tartósan lehangoltnak, fásultnak, kedvetlennek érezzük magunkat, és nem tudunk úrrá lenni rosszkedvünkön, segít az orbáncfű kivonatát tartalmazó Remotiv extra. Ez a patikában, vény nélkül kapható növényi gyógyszer javítja a hangulatot, fokozza a motivációt és csökkenti az enyhe depresszió további tüneteit.

Phytotec Hungária BT. Vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!

A cikk a Phytotec Hungária Bt. támogatásával készült.

The post Nem kell, hogy a depresszió a párkapcsolat végét jelentse! first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest