Nőügyekkel kezd foglalkozni az Orbán-kormány

Thumbnail for 6251763

Megjelent a Magyar Közlönyben a kormány határozata arról, hogy elfogadta „A nők szerepének erősítése a családban és a társadalomban (2021–2030) akcióterv 2025–re és 2026-ra vonatkozó intézkedési tervét. Az Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt határozat melléklete pontosítja, melyik miniszterének, mit kell tennie a nemek közötti egyenlőséget célzó nemzeti stratégiához. Az uniós cél a nők és férfiak társadalmi egyenlőségének megvalósítása, a nemek között bérszakadék felszámolása.

A nők és férfiak „fizetetlen” munkában való részvételéről 2026. december 31-ig a kultúráért és innovációért felelős miniszternek szakpolitikai ajánlásokat kell megfogalmaznia. A háztartásinak és láthatatlannak is nevezettt munka ügyében a családokért is felelős Hankó Balázsnak 2025-től folyamatosan online tananyagot kell biztosítania a közigazgatási továbbképzési rendszerben, hogy sikerüljön a munka és a magánélet közötti egyensúlyt előmozdítani, a nemek közötti egyenlőséggel kapcsolatos szaktudást a közigazgatásban elterjeszteni. Ő felel azért is, hogy folyamatosan felhívják a helyi közigazgatás, a munkáltatók és a családok figyelmét a munkáltató által biztosított gyermekgondozás előnyeire.

2025 végétől Pintér Sándor belügyminiszterrel közös feladata lesz, hogy a bölcsődei és a köznevelési ágazatok közötti együttműködést megerősítsék a bölcsődei ellátás és a korai fejlesztés összehangolása érdekében. A bölcsődék fejlesztésénél a pályázatoknál prioritásként kell kezelni a korai fejlesztéshez szükséges eszközök beszerzését, fejlesztőszobák létrehozását, hogy a pedagógiai szakszolgálat a gyermekkel napközben, az intézményben dolgozhasson. A 2027–2030 között bölcsődefejlesztésekhez a kormány 2026. december 31-ig fel akarja mérni az igényeket. A két miniszter folyamatosan felel a matematikai, természettudományos, műszaki, informatikai (MTMI) pályát választó lányok, nők támogatásáért. A kormány nemek szerinti adatgyűjtést és olyan programokat akar, amelyek megakadályozzák a lemorzsolódást az MTMI felsőoktatási képzéseiből.

„A hátrányos helyzetű, elsősorban roma nők egészségtudatosságát növelő, a népegészségügyi szűréseken való részvételt ösztönző programok, a nők mentális egészségének javítását célzó intézkedések kidolgozása, valamint a munkaerőpiacon és a családon belüli szerepüket támogató programok működtetése.” Ez Pintér Sándor folyamatos feladata, míg a kisgyermeket nevelők munkaerőpiaci visszatérésének célzott támogatása, a tanulói vagy hallgatói jogviszonnyal rendelkező kisgyermeknevelők ösztönző támogatása Hankó Balázsé, de már az uniós projektek előrehaladásának ütemében. Ez vonatkozik a munkahelyi bölcsődék létrehozására is.

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egyetlen feladata a személyes vállalkozói mentorálás biztosítása a speciális helyzetben lévő vállalkozói csoportok (a női, fiatal, társadalmi vagy generációváltó mikro-, kis- és középvállalkozások) számára. illetve a vállalások folyamatos nyomon követése a GINOP Plusz-1.1.3-24 felhívás megvalósításával összhangban.

Nőügyekkel nem foglalkozom.

Sokszor idézik nőjogi aktivisták Orbán Viktornak ezt a mondatát, amikor a magyar társadalom állapotáról, az egyenjogúság hiányáról beszélnek. A Népszavának Pető Andrea történész két éve azt mondta: ahol nagyobb a hatalom és a presztízs, ott kevesebb a nő, ha egy szakmából eltűnik a hatalom, a pénz, elnőiesedik. Szerinte a parlamentben és a kormányban azért kellene több nő, mert sok olyan politikai kérdés van, amelyben most a férfi szempont jelenti a normát. A női adófizetők a befizetett adóforintjukért nem kapnak semmit, főleg nem működő egészségügyet, versenyképes oktatást.

Kapcsolódó

The post Nőügyekkel kezd foglalkozni az Orbán-kormány first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest