Nyáry Krisztián: Jogos elvárás, hogy előzőleg kikérjék a véleményét, felhasználhatják-e a dalát

Thumbnail for 6596814

Kifejtette részletesen véleményét Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész arról, hogy a hétvégén a Pride-on lejátszották a Most múlik pontosan című számot, anélkül, hogy megkérdezték volna róla a dal előadóit. Majorosi Marianna énekesnőnek ez nagyon nem tetszett, véleményét itt olvashatják.

Nyáry hosszú bejegyzésben ír minderről:

A Quimby és Majorosi Marianna, a Csík zenekar énekese is tiltakozott, amiért a Most múlik pontosan kezdetű szám Csík-féle feldolgozása elhangzott a hétvégi Prideon. A közösségi médiában természetesen a legtöbben politikai alapon védik vagy támadják az zenészeket, annak ellenére is, hogy Kiss Tibi, a Quimby frontembere előzőleg kifejezte, hogy egyetért a Pride megszervezésével. Majorosi Marianna valószínűleg a rendezvény céljaival sem értett egyet, de ez teljesen mindegy.

A művészeknek morális értelemben igaza van – jogi értelemben azonban sajnos nincs. Egy szabadtéri rendezvényen, legyen az akár politikai tüntetés vagy pártrendezvény, nem kell engedélyt kérni a jogtulajdonosoktól, hanem utólag, az Artisjus díjfelosztási mechanizmusán keresztül részesülnek (nem túl jelentős) jogdíjban. Nem magyar jelenségről van szó: nagy port vert fel, amikor Bruce Springsteen, az R.E.M., a Queen vagy Adele tiltakozott amiatt, hogy a szerzeményeiket úgy használták fel politikai rendezvényeken, hogy senki nem kérdezte meg őket, egyetértenek-e ezzel.

Magyarországon egyetlen vékony szál jelent jogi védelmet: ha felmerül a mű integritásának sérelme. Ez történik például, ha egy vallásos himnuszt egy ateizmus népszerűsítő, vallást gúnyoló rendezényen játszanak le, vagy egy békés szerzeményt uszításra használnak. Az ennél kevésbé egyértelmű eseteket azonban elég nehéz peresíteni. Ez így nincs jól.

A dal a szerző életében és halála után 70 évig nem közkincs, hanem a szerző elidegeníthetetlen szellemi tulajdona. Jogos elvárása, hogy előzőleg kikérjék a véleményét, felhasználhatják-e a dalát. Lehet, hogy odaadja, csak a kérdezés gesztusára tart igényt. Lehet, hogy nem adja, mert nem ért egyet a rendezvény céljával. Lehet, hogy azért nem adja, mert semmilyen politikai felhasználással nem ért egyet. Egy cég lepereli rólad a gatyát, ha a logóját vagy jelmondatát engedély nélkül használod. A művész legfeljebb morgolódhat, ezzel kitéve magát mindenféle indulatos támadásoknak.

Tedd fel magadnak a kérdést: Szeretnéd-e, ha egy politikai gyűlésen a megkérdezésed nélkül kivetítenék a neved támogatóként? Egy dal kapcsán a jelenlévők nagy része joggal hiszi, hogy kedvenc előadója vagy dalszerzője is egyetért az adott politikai követelésekkel. Amikor pedig a szabadság követeléséről van szó, különösen jó lenne, ha a művész szabadon dönthetne legfontosabb tulajdonáról, az alkotásáról.

The post Nyáry Krisztián: Jogos elvárás, hogy előzőleg kikérjék a véleményét, felhasználhatják-e a dalát first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest