Nyerészkedéssel vádolja az OMSZ a Tiszának is dolgozó magán mentőket, miközben pénzért biztosítja a Békemenetet és Orbán országjárását

A március 15-ei Békemeneten és Orbán Viktor országjárásának eddigi helyszínein is pénzért végezte az egészségügyi biztosítást az Országos Mentőszolgálat – derült ki az OMSZ lapunknak küldött válaszából. A mentőszolgálatot azután kerestük meg, hogy egy budaörsi bázisú magán mentőszolgálatot az OMSZ kikezdett azt követően, hogy elkezdték a Tisza Párt tömegrendezvényeit biztosítani.

A budaörsi mentőcsapat kálváriájáról februárban jelent meg a riportunk. Az OMSZ 2024-ben megszüntette velük a közreműködői, a rendezvénybiztosítási és a betegszállítási szerződést is, ám az állami mentők tagadják, hogy erre politikai okokból került volna sor. Kérdésünkre az OMSZ konkrétumokat nem árult el, csak annyit, hogy a budaörsi magán mentőkkel kapcsolatban számos, a betegbiztonságot veszélyeztető probléma vetődött fel. Ilyen jelzéseket azonban nem kapott a magán mentőszolgálat, és vizsgálat sem indult ellenük. A Partizánnak később valamivel bővebben válaszolt az OMSZ. Győrfi Pál egyebek mellett azt mondta a budaörsi mentőcsapatra utalva: „A megbízhatatlan vagy a közösségi feladatvállalást nyerészkedésre használni próbáló szervezetektől igyekszünk elhatárolódni, az ilyen együttműködéseket kizárjuk.”

Mivel az OMSZ nyerészkedéssel vádolta meg a magán mentőszolgálatot, utánajártunk, hogy a március 15-ei nagy politikai rendezvényeket ki és hogyan biztosította Budapesten.

A rendezvények egészségügyi biztosítását rendelet szabályozza, mely az OMSZ oldalán is olvasható. A jogszabály nemcsak azt részletezi, hogy egy adott méretű rendezvényen hány kocsival kell jelen lenni, hanem azt is, hogy milyen rendezvényeket kell az OMSZ-nek biztosítania. Ennek értelmében az Országos Mentőszolgálat látja el a többi között

  • az állami rendezvények,
  • az egyidejűleg több helyszínen megvalósuló szabadtéri rendezvények,
  • az előreláthatóan 10 ezer fő egyidejű részvételét meghaladó szabadtéri rendezvények,
  • illetve a „nemzeti ünnepek, valamint a kiemelkedő fontosságú rendezvények előkészítésének és lebonyolításának rendjéről szóló kormányhatározat szerinti rendezvények”

egészségügyi biztosítását, a rendelet szerint térítés nélkül.

Megkérdeztük az Országos Mentőszolgálatot, hogy a március 15-ei Békemenetet hány mentőautóval biztosították, és pénzért tették-e. Válaszukból kiderült, hogy térítés ellenében végezték a munkát a CÖF-CÖKA által szervezett eseményen, amelynek végén Orbán Viktor mondott beszédet a Kossuth téren. Az OMSZ válaszából az is kiderült, hogy a Békemenet szervezője előzetesen írásban rendelte meg a rendezvény egészségügyi biztosítását.

Mivel a szabad kapacitásaink lehetővé tették a rendezvény egészségügyi biztosítását, azt tíz, szolgálaton kívüli, plusz mentőautóval, 26 fővel elvégeztük

– írta az OMSZ. A díjazást illetően azt közölték, hogy az árkalkuláció az OMSZ szabályzatának megfelelően készült el, és a számlázás folyamatban van.

Mohos Márton / 24.hu A Békemenet 2026. március 15-én.

Miközben az OMSZ a Békemenetet, a budaörsi bázisú, piaci alapon működő magán mentőszolgálat a Tisza Párt Nemzeti Menetét biztosította. Kérdésünkre azt válaszolták, hogy tíz autóval és harminc mentődolgozóval biztosították a helyszínt reggel 8-tól este 8-ig, a Deák Ferenc tértől a Hősök teréig. Bőven volt munkájuk: összesen 168 esetet láttak el, többnyire rosszullétet, ájulásokat, asztmás rohamokat, szívritmuszavart kellett kezelniük a helyszínen. Voltak súlyosabb esetek is: végtagtörések, orrtörés, fejsérülés, és elgázoltak egy motorost is. A súlyosabb, nem csak helyszíni ellátást igénylő sérülteket kórházba szállították.

A díjszabásukról azt közölték, hogy

egy ekkora volumenű rendezvény biztosítása több százezer forintba kerül.

Arról, hogy az OMSZ nyerészkedéssel vádolja őket, azt mondták: bár az Országos Mentőszolgálattal együttműködve dolgoztak, és naponta többször is riasztotta őket az OMSZ, tőlük pénzt nem kaptak. Kizárólag a rendezvények biztosításából, valamint a velük szerződött budaörsi önkormányzattól kaptak juttatást, ezekből egyebek között a béreket, az eszközbeszerzéseket és a tankolást fizették. Bevételeik nagy része rendezvénybiztosításból érkezik, és nem csak a Tisza Pártnak dolgoznak: számos megkeresésük van kisebb céges és sportrendezvényekre, de biztosítottak már fideszes rendezvényt is.

Az OMSZ-t és a budaörsi magán mentőket arról is megkérdeztük, hogy Orbán Viktor és Magyar Péter országjárását ki és hogyan biztosítja. A leosztás ugyanaz: a miniszterelnök eseményein az Országos Mentőszolgálat, a Tisza elnöke naponta több helyszínt érintő országjárásainak esti – a legnagyobb tömeget vonzó – fő eseményein pedig a budaörsi mentőcsapat dolgozik.

Megkeresésünkre az OMSZ azt írta, pénzt kap az egészségügyi biztosításért, míg a magán mentőszolgálat arról tájékoztatott, hogy ezt a munkát ingyen vállalták.

Az OMSZ azt is közölte Orbán országjárásával kapcsolatban, hogy „egy rendezvényszervező cégtől érkezett az OMSZ-hoz megrendelés, mivel a szabad kapacitás rendelkezésre áll, az egészségügyi rendezvénybiztosítást az általánosan alkalmazott árakon elvégezzük.” Megkérdeztük az OMSZ-t arról is, hogy a Digitális Polgári Körök korábbi, tizenkét állomásból álló, háborúellenesnek nevezett gyűléseit is biztosították-e. Azt válaszolták, hogy erre nem kaptak megrendelést.

Kövér Barnabás, a Partizán riportjában megszólaló budaörsi mentőtiszt Győrfi Pál nyerészkedési vádjára egy Facebook-videóval reagált:

Cégünk az év 365 napján működtetett az Országos Mentőszolgálat számára egy 24 órában elérhető mentőtiszti kocsit, melyet alapítványi, támogatói finanszírozásokból tartottunk fenn. Ön mint az Országos Mentőszolgálat szóvivője különböző magáncégek termékeit reklámozza, és hivatásunktól eltérően influenszeri munkát végez. Hivatásunkat, a mentést pártpolitikától függetlenül kell végezni.

Nem vihetik szirénázva a beteget

A budaörsi bázisú magán mentőszolgálat 2024 óta vesz részt Magyar Péter, illetve a Tisza Párt tömegrendezvényeinek biztosításában. Ők dolgoztak Magyar első demonstrációján is 2024. március 15-én. Ott Magyar még az OMSZ-t kérte meg az Andrássy úti tüntetés biztosítására, ám az Országos Mentőszolgálat nem sokkal az esemény előtt váratlanul nemet mondott. Így jöttek képbe a budaörsiek, akik vállalták a munkát, ahogy a 2024-es európai parlamenti és önkormányzati választás előtt, a Hősök terén megtartott rendezvényen is elvégezték az egészségügyi biztosítást. A választás másnapján jött a feketeleves: az OMSZ levélben közölte a magán mentőcsapattal, hogy felbontja az őket működtető céggel, a Grant 2000 Bt.-vel a mentési közreműködői szerződést.

Néhány hónappal később még tovább ment az OMSZ: az őrzött betegszállításra és a rendezvénybiztosításra vonatkozó szerződést is felbontotta. Bár a Grant Mentőszolgálat személyi állományát és teljes eszközparkját átvette egy másik cég, és rendezvény-egészségügyi biztosításra, őrzött betegszállításra továbbra is van a felügyeleti szervtől, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központtól (NNGYK) engedélyük, a munkájuk sokkal nehezebb lett az OMSZ szerződésbontásai miatt.

Grant Mentőszolgálat / Facebook A budaörsi magán mentőszolgálat egysége a Tisza Párt március 15-i rendezvénye után, a Hősök terén.

Néhány autójukkal például, ha egy rendezvényről kórházba kell vinni egy beteget, hiába tudják ellátni a helyszínen, ahhoz már az OMSZ-t kell hívniuk, hogy kórházba vigye a mentő. Ebben az esetben az OMSZ kiszámlázza a kórházba szállítás költségét. Ennél is súlyosabb akadályoztatás, hogy az OMSZ szerződésfelmondásai miatt a rendőrség nem hosszabbította meg a budaörsiek több mentőautóra vonatkozó kékvillogó-engedélyét. Ez azzal jár, hogy ezekkel a mentőautóval nem vihetik szirénázva a beteget kórházba, bármilyen súlyos állapotban van az illető. Egyelőre még fut több olyan mentőautójuk, amelyeknek néhány hónapig érvényes a kékvillogó engedélye, ám ha azok lejárnak,

nem lesz olyan gépjárművük, amellyel szirénázva szállíthatnak beteget.

A Partizánnak is nyilatkozó Kövér Barnabás rendkívül problematikusnak tartja ezt, ezért előbb a rendőrséghez, majd az NNGYK Országos Szakfelügyelő Főorvosához fordult. Előbbi azt tanácsolta, rendezzék a vitájukat az OMSZ-szel, utóbbi pedig egyelőre nem reagált a megkeresésre. A budaörsiek szerint nem is várható, hogy az NNGYK érdemben lép az ügyben, mivel a központ Országos Szakfelügyelő Főorvosa, Hőnyi Péter egyben az Országos Mentőszolgálat mentési igazgatója, akit nemrég Pintér Sándor belügyminiszter a Magyar Arany Érdemkereszt polgári tagozat kitüntetésében részesített.

Kövér 2021-ben kezdett dolgozni az OMSZ-nél, és ezzel párhuzamosan a Grantnál. 2023 augusztusában hagyta ott az Országos Mentőszolgálatot. A Partizánnak ezt azzal indokolta, hogy a régióvezető leváltása után tisztogatások kezdődtek, aminek következményeként szétvertek egy jól működő csapatot a budaörsi mentőállomáson. Bár még vannak, akik az OMSZ-nél is vállalnak munkát, a budaörsi brigád túlnyomó része már főállásban dolgozik a magán mentőszolgálatnál.

A mentőtiszt lapunknak elmesélt egy különös esetet is. Már nem volt OMSZ-alkalmazott, amikor 2023-ban kiderült, valaki megszerezte a személyes adatait, és azokkal elektronikus úton feljelentést tett az egyik kollégája ellen táppénzcsalás miatt. A mentőtiszt a rendőrséghez fordult, és kiderítették: a feljelentést az OMSZ egyik gépéről tették meg Kövér Barnabás adataival. A mentőtiszt végül az ügyészséghez is fordult, ahol azonban nem foglalkoztak az üggyel, így a mai napig nem tudni, ki és miért tette a feljelentést a nevében.

Pride, szivárogtatás, Kötcse – politikamentesség OMSZ-módra

Amikor megkérdeztük az Országos Mentőszolgálatot a Békemenet, a DPK és Orbán Viktor országjárásával kapcsolatban, válaszukban koncepciózus kérdésekről írtak, és azt kérték, válaszuk ezen részét mindenképp szó szerint közöljük:

Az OMSZ rendezvénybiztosítási feladatköre, akárcsak a mentési feladatköre POLITIKAMENTES, a politikai semlegesség a mentők immár 138 éves alapértéke. Ez akkor is tény, ha egyes sajtóorgánumok koncepciózus kérdésekkel, hamis látszat keltésével megpróbálják a mentőket pártpolitikai játszmák eszközévé tenni.

Azt is fontosnak tartották megjegyezni, hogy

a rendezvények egészségügyi biztosítása során az állami mentőszolgálat a jogszabályban foglalt állami rendezvényeket köteles biztosítani, a szabad kapacitása mértékéig pedig az időben beérkező megrendelések esetén – a sok, ezzel foglalkozó magáncég között – az OMSZ is vállalkozhat egyéb rendezvények biztosítására. A megrendelés vállalása a szabad mentőkapacitás adott időszakra vonatkozó nagyságának és a rendezvény biztosításához szükséges mentőkapacitás nagyságának együttes függvénye. A mentők szempontjából a rendezvénybiztosítási megrendelésnek a rendezvény jellegét és a várható létszámot kell meghatároznia, a rendezvény mögött álló politikai irányzat meghatározása az egészségügyi biztosítás szempontjából nem releváns, ezért szükségtelen.

A politikamentességet alapértéknek tekintő OMSZ ugyanakkor többször bizonyította, hogy nem áll távol a politikától. 2019-ben például Csató Gábor, az Országos Mentőszolgálat akkor már két éve kinevezett főigazgatója ott volt a Fidesz holdudvarának éves eseményén, a kötcsei pikniken. Győrfi Pál OMSZ-szóvivő 2020-ban személyesen fuvarozta el Orbán Viktort a józsefvárosi mentőállomásra, 2023-ban pedig beszédet mondott a Fidelitas kongresszusán. Lapunk 2024 elején beszámolt arról, hogy egy fideszes hátterű közvélemény-kutató cég az esetleges kormánypárti főpolgármester-jelöltek között Győrfi megítélésére is rákérdezett (bár elképzelhető, hogy viszonyítási pontként, mivel egy korábbi felmérésben két úszót, Gyurta Dánielt és Hosszú Katinkát is megmérték mint Karácsony Gergely potenciális kihívóit). A mentőszolgálat szóvivője akkor úgy válaszolt kérdésünkre: nem kapott ilyen felkérést a Fidesztől.

Komka Péter / MTI Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője beszédet mond a Fidelitas XX. kongresszusán, a székesfehérvári Sóstói Stadionban 2023. november 11-én.

Arról már februári cikkünkben is írtunk, hogy nem példa nélküli, hogy az OMSZ belefolyik a politikába. Tavaly ősszel az OMSZ egyik régióvezetőjének, aki a privát Facebook-oldalára olyan fotót posztolt, melyen az látszik, hogy „macskás fadíszes” pólót visel (ez a „Mocskos Fidesz!” rigmus burkolt változata), visszavonták a vezetői megbízását, holott nem sokkal előtte Csató Gábor kitüntetésben részesítette.

Az OMSZ érdemben nem indokolta a leváltásról szóló döntést.

Azt is érdemes felidézni, hogy 2024 májusában az OMSZ rendszeréből a kormányközeli Bors hasábjaira szivárgott ki egy, az Országos Mentőszolgálattól származó jegyzőkönyvrészlet arról az esetről, amikor Varga Judit korábbi igazságügyi miniszter gyógyszermérgezés gyanúja miatt mentőt hívott akkori férjéhez, Magyar Péterhez. Több hónapnyi vizsgálódás után kiderült, hogy a dokumentum valóban az OMSZ rendszeréből szivárgott ki – sőt, meg is hamisították –, de hogy miként, az továbbra is rejtély.

Az Országos Mentőszolgálat mentésirányítási rendszerét – ami tavaly januárban összeomlott – az a Tigra Kft. fejlesztette, amelynek vezetője a számos állami megbízást elnyerő Vertán György. A Fidesz honlapját is a Tigra üzemelteti, és Vertánnál kezdett el dolgozni a lemondása után Varga Judit. Magyar Péter volt barátnője, a Tisza Párt elnökével folytatott beszélgetéseiről minden jel szerint felvételeket készítő Vogel Evelin pedig Vertán egyik budapesti lakásában lakott.

Az Országos Mentőszolgálat a tavaly nyári Pride kapcsán közleményt jelentetett meg a Facebookon. Néhány nappal a betiltott rendezvény előtt az OMSZ jelezte, hogy bár a mentésről szóló miniszteri rendelet értelmében az Országos Mentőszolgálat feladata meghatározott esetekben a rendezvények egészségügyi biztosítása, „a szombati budapesti tömegrendezvények egészségügyi biztosítására a mai napig nem érkezett felkérés a szervezőktől.” Hozzátették, hogy „az OMSZ a résztvevők biztonsága érdekében természetesen felkészült, hogy a mentők szükség esetén mindenkinek gyorsan segíteni tudjanak.”

Mohos Márton / 24.hu A 30. Budapest Pride felvonulás 2025. június 28-án.

A posztra özönlöttek a negatív kommentek, amelyek sérelmezték, hogy az Országos Mentőszolgálat belefolyik politikai kérdésekbe. Még Karácsony Gergely főpolgármester is kommentelt, és jelezte: a Budapest Büszkeség Menetét magán mentőszolgálat biztosítja, a rendezvény méretének megfelelő módon, több autóval. Ez a magán mentőszolgálat a budaörsi csapat volt.

Érdekesség, hogy néhány hónappal a Pride előtt éppen az OMSZ jelezte egy ellenzéki tüntetés szervezőinek, hogy nem ők az egyedüli egészségügyi szolgáltatók, akiktől rendezvénybiztosításra vonatkozó egészségügyi ellátást lehet rendelni. A szóban forgó demonstrációt az ellenzéki pártok szervezték 2024. február 25-re az „orbáni pedofilhálózat” ellen és a közvetlen köztársaságielnök-választás mellett a kegyelmi ügy kirobbanása után. Néhány nappal a Kossuth téri tüntetés előtt az OMSZ kapacitáshiányra hivatkozva lemondta a demonstráció egészségügyi biztosítását, amit így szintén a budaörsi csapat szervezett meg.

The post Nyerészkedéssel vádolja az OMSZ a Tiszának is dolgozó magán mentőket, miközben pénzért biztosítja a Békemenetet és Orbán országjárását first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest