A nyugdíjigény elbírálása iránti eljárás – amelynek során a nyugdíjjogosultság elismerése és a nyugdíj összegének kiszámítása is történik – sokszor nem egyszerű folyamat.
Ennek leggyakoribb oka talán az, hogy a nyugdíj összegének kiszámításához alapul szolgáló jövedelmek, keresetek összegyűjtése során egy régebbi időszakra vonatkozó munkabér beszerzése nehézségekbe ütközhet, például az akkori munkáltató megszűnése miatt.
Mindkét fenti esetben, ha a nyugdíjjogosultság megállapítható, nyugdíjelőleg folyósítására kerül sor – írja a portálon Molnárné Balogh Márta, tb-szakértő.
A nyugdíjtörvény szerint, ha a nyugellátásra való jogosultság fennáll, a nyugellátás összege azonban a tárgyévi valorizációs szorzószámok hiánya, adatok hiánya vagy egyéb ok miatt az igénybejelentéstől számított 30 napon belül nem határozható meg, akkor a rendelkezésre álló adatok alapján az igénylő részére előleget kell megállapítani és folyósítani. A nyugellátás megállapításakor a nyugellátás összegébe a folyósított előleget be kell számítani.
A nyugdíjelőleget 2024. januártól már nem határozattal, hanem végzéssel kell megállapítani.
Ez a változás a nyugdíjelőleg szerepét, rendeltetését nem befolyásolja, az az eljárás jogi természetét érinti.
Ez a nyugdíjjogosultság megállapításáról szóló hatósági döntés egyrészt igazolja, hogy a nyugdíjjogosultság fennáll és nyugdíjelőleg fizetendő, másrészt több olyan kérdés rendezésére is lehetőséget ad, amely az igénylő számára igen fontos lehet.
- Az egyik ilyen nagyon fontos mozzanat az „egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság nyugdíjasként” információ továbbítása az illetékes igazgatási szerv felé.
- A másik fontos intézkedés az ellátottak utazási utalványának megküldése az arra jogosult nyugdíjigénylő részére. Mivel az utalvány a nyugdíjelőleg megállapításáról szóló döntés kiadásával együtt megküldésre kerül az érintett jogosult számára, a helyi kedvezményes közlekedési bérlet is kiváltható ettől az időponttól.
A nyugdíjelőleg megállapításáról szóló döntés szerint megkezdődik a nyugdíjelőleg folyósítása is.
Az új lehetőség 2024-től – módosítási kérelem
A nyugdíjtörvény 2024. január 1-jétől hatályba lépett módosítása új lehetőséget jelent a nyugdíjigénylők számára a hosszabb ügyintézési időt igénylő nyugdíjügyeknél.
Az új rendelkezés szerint, ha a nyugellátás iránti igényt az eljárás megindításától számított négy hónap alatt nem bírálják el, az időközben beszerzett adatokra hivatkozva az igénylő kérheti a nyugdíjelőleg összegének módosítását.
A módosítás iránti kérelem az esetek túlnyomó részében természetesen a magasabb összegű nyugdíjelőleg megállapítására fog irányulni annak érdekében, hogy a végleges összeg megállapításáig is több lehessen az előleg összege, de ritkább esetben ennek a fordítottja is előfordulhat. A nyugdíj végleges összegének megállapításakor ugyanis a nyugellátás összegébe a folyósított előleg összegét be kell számítani, így a korábbi adatok alapján megállapított előlegösszeg a további adatok alapján kevesebb lehet, ami az előleg módosításkor a későbbi különbözet nagyságrendjét javíthatja.
A nyugdíj végleges összege
Amint valamennyi adat rendelkezésre áll a nyugdíj összegének végleges kiszámításához, haladéktalanul sor kerül az erről szóló határozat kiadására.
Azokban az ügyekben, melyek a tárgyévi valorizációs szorzószámok megjelenésére várnak, vagyis azokban, melyekben az öregségi nyugdíj megállapítása iránti kérelmet a tárgyévi nyugdíj megállapításhoz tartozó valorizációs szorzószámok hatálybalépését megelőzően nyújtották be,
az ügyintézési határidő a valorizációs szorzószámok megjelenésétől számított tizenöt nap múlva jár le, tehát eddig az időpontig a véglegesnyugdíj-megállapítás megtörténik.
The post Nyugdíj 2025: igényelhetők az előlegek, de márciustól jön kiegészítés first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu