Óceán jelenlétére utaló nyomokat talált a Marson a kínai Csurong marsjáró. Eddig is ismert volt, hogy a vörös bolygón egykor léteztek folyók, azzal kapcsolatban azonban nem volt egyetértés a tudósok között, hogy óceánok is lehettek-e az égitesten. A kutatók most viszont azt állítják, hogy új bizonyítékokat találtak ennek igazolására.
A Proceedings of the National Academy of Sciences című folyóiratban megjelent új tanulmányban arról írnak a szakértők, hogy a talaj felszín alatti rétegeiről készült képek elemzése közben ősi tengerpartokra utaló jelekre bukkantak. A vizsgálatok eredményei nagyon hasonlóak voltak azokhoz, amelyeket a Föld tengerpartjainak földradaros tanulmányozásai adtak.
Amint a The Guardian megjegyzi, a Csurong az Utopia Planitia nevű, hatalmas becsapódási medence déli részénél fedezte fel az egykori vízpart nyomait. A kutatók szerint az adatokból az is kiolvasható, hogy a marsi part fennállása alatt többször is helyet változtatott. Ez alapján arra lehet következtetni, hogy a vörös bolygó óceánpartján is voltak hullámok, árapály és léteztek a víztömegbe áramló folyók is.
Dr. Benjamin Cardenas, a tanulmány társszerzője úgy gondolja, ez a terület egykor kifejezetten alkalmas lehetett az élet számára.
A Földön is ilyen környezetben jelentek meg az első élőlények, ezért a jövőben érdemes lenne egy élet nyomait kutató küldetést indítani a Marsnak erre a vidékére
– véli Cardenas.
A szakértő ugyanakkor megjegyzi, hogy bár a marsi part minden bizonnyal homokos volt, ezen kívül nem sok mindenben hasonlított a földiekhez.
The post Óceán nyomaira bukkantak a Marson first appeared on 24.hu.
Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu