Ön dönt: a) Magyarország, b) bármi más?

Thumbnail for 6615862

Van 26 ország az EU-ban, ahol ha csinálsz egy céget, később eladhatod annak, akinek szeretnéd. És van egy huszonhetedik, ahol nemcsak néhány kiemelt, érzékeny ágazat esetén – például a kritikus infrastruktúra üzemeltetésében vagy a hadiiparban – szólhat bele az állam, hanem minden területen, virágkertészettől az origamikereskedésig, és nem csupán megvétózhat egy eladást, de saját maga veheti át a cégedet, ha nem tetszik neki, hová adnád. Találós kérdés: melyik országban alapítanál, tartanál fenn, vennél inkább céget: a huszonhatok egyikében, vagy ebben a szigorú-rejtélyes huszonhetedikben? Találós kérdés kettő: a huszonhetedik országban olvasod ezt a hírlevelet? Igen, már amennyiben nem külföldön nyaralsz vagy élsz.

Az erről szóló, a háborús veszélyhelyzetre hivatkozó kormányrendelet vitáján a kormány képviselője azt mondta… Csak viccelek, nem volt ilyen – ez a rendeletek lényege. Vitéz F. Ibolya főmunkatársunk ezért a felhők formájából, piaci sejtésekből, valamint kódfejtői képességeinek bevetésével próbálja értelmezni, kire-mire szabták a gumirendeletet, esetleg már zajlik-e a konkrét tranzakció, amelynek betámadásához (hazánk ehavi ötvenedik alkalommal történő megvédéséhez) az egyszerűség kedvéért a komplett magyar gazdaságra ráhúztak egy szabályt.

Ez utóbbi nemcsak azért volna talányos, mert úriember nem alkot visszamenőleges jogot, kivált ha azt saját, mégoly kezes alkotmánybírósága is rossz néven veszi, hanem mert Nagy Márton – aki, a nyaralóknak mondom, még mindig az ország gazdasági csúcsminisztere –, eddig is megvétózhatott bármilyen eladást. Tehát vagy felesleges kapkodást látunk, amiről 49 irányból mondják el cikkünk megszólalói, miért nehezíti meg a piacgazdaságként ismert társasjáték működését, vagy van valahol az országunkban egy becses ékszer, amit nem csak nem vehet meg, aki vinné, de konkrétan kell az államnak.

Nehéz eldönteni, hogy az ember melyik verziónak szurkoljon.

Cikkünk
Orbánék államérdekre hivatkozva vennék el a cégeket a külföldi befektetők elől

A piacon egyelőre csak találgatják, melyik nagy magyarországi cég került eladósorba, minek köszönhető, hogy hirtelen állami elővásárlási jogot kötöttek ki arra az esetre, ha egy külföldi befektető akarna bevásárolni. Szakértők szerint a kormányzati lépés komoly mellékhatássokkal járna.

Az előjelek mindenesetre biztatók: az állami elővásárlási jogot legutóbb arra használták, hogy az állam érintésével Tiborcz István és a hozzá hasonlók nevére írják az Andrássy út viskóit, aminek államérdeke csak akkor vitathatatlan, ha elengedjük azt a képzetet, hogy az államnak minden (és nemcsak tizenöt, álmunkból felkeltve is ábécérendben felsorolható) polgára érdekét kell figyelnie.

Ibolya cikkének szórakoztató epilógusa, hogy időközben megjelent egy törvény a 2022 novembere óta megjelent rendeletek egy részének törvényre emeléséről, és ebben a fent taglalt rendelet nem a törvénnyé válók, hanem az augusztus közepétől törlődők között szerepel – tehát bármit is szeretnének a haza bölcsei elővásárolni, azt sürgősen, vízpartról kell megtenniük, mi pedig hamarosan gazdagabbak lehetünk egy megfejtéssel. (És persze egy veszedelemtől megmentett céggel, aminek példás gazdája lesz az állam, mint minden egyébnek.) Szegényebbek pedig csak annyival, hogy ebben az esetben sosem fog kiderülni, lehetett-e volna mókás nerisztokrata sport abból, hogy hulladék cégekre kamu vevőkkel szemtelen ajánlatokat adatnak, aztán a bemondott áron elvetetik az állammal.

Ugyanebben a rendeleteket törvényesítő betűsalátában szerepel egy talányos tétel, ami azt írja le, hogy az a hírlapárus, rikkancs vagy újságosztogató, aki

kizárólag olyan sajtóterméket árusít vagy terjeszt, amely az Ukrajna területén fennálló fegyveres konfliktussal, illetve humanitárius katasztrófával, valamint ezek magyarországi következményeinek az elhárításával kapcsolatos közérdekű közleményt, tájékoztatást tartalmaz,

annak 2026 végéig nem kell közterület-foglalási engedély. Lefordítom: a választások környékén vagy nagyon sok pop-up újságot fognak osztogatni, ami tele lesz szarral, vagy nagyon nehéz lesz olyat, ami nincs, hiszen az engedélyekről a közmondásosan autonóm rendőrség dönt. (És mi még azt hittük, ezúttal a digitális térben vívják a harcot a lelkekért!) Hát ezért nem Magyar Közlönyt kell olvasni nyáron – sokkal inkább közérdekű tájékoztatást arról, miért csókolgatja Scarlett Johanssont egy másik férfi a férje szeme előtt.

Így kezdődik ma reggel kiküldött heti hírlevelünk, a 24/7, amelyben ezután még elmélyülős és szórakoztató olvasmányokat, videókat és podcastokat ajánlunk hétvégére válogatva, továbbá összegyűjtjük a hét sorozat- és filmkritikáit is a hátradőlős kikapcsolódáshoz. Itt iratkozhatsz fel, ha jövő héten már te is kéred!

The post Ön dönt: a) Magyarország, b) bármi más? first appeared on 24.hu.

Tovább az erdeti cikkre:: 24.hu

Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest